Více k eurovolbám ZDE

Volby do Evropského parlamentu voliče k urnám podle prvních zpráv z volebních okrsků nepřilákaly. Například Sokolov hlásil těsně před uzavřením volebních místností volební účast těsně pod dvacet procent. V Kraslicích pak některé volební okrsky kolem sedmnácti procent. V Lokti překročila dvacetiprocentní hranici.

Členové volebních okrsků přiznávají, že se nudili. „Voliče Evropské volby nezajímaly tolik jako ty krajské. Lidé chodili průběžně. Dlouhé chvíle jsem zaháněla učením, vyprávěli jsme si historky nebo o rodinách,“ řekla členka volební komise v Kraslicích Tereza Miklová.

Naprosto opačně tomu ale bylo v Přebuzi, v nejmenším městě v republice. Stejně jako v krajských volbách se může pochlubit vysokou voličskou účastí ve volbách do Evropského parlamentu. Jen během první čtvrt hodiny po otevření volebních místností vhodilo do urny volební lístky deset procent voličů. V pátek v podvečer pak volební účast činila už dvaatřicet procent. Do urny nakonec vhodilo lístek 44,1 procenta voličů.

V Přebuzi je osmašedesát voličů. Nejmladší voličce je osmnáct a nejstarší čtyřiaosmdesát let. Při krajských volbách se Přebuz stala městem s nejvyšší voličskou účastí v kraji, činila téměř padesát procent. „Také jsme ale měly dlouhé chvíle, tak jsme si vyprávěli o rodinách. Chvílemi jsme také přemýšleli o tom, že si zahrajeme žolíky,“ zavtipkovala zapisovatelka Květa Vaňkátová.


Jak začaly volby

Úderem čtrnácté hodiny se v pátek otevřely volební místnosti k volbám do Evropského parlamentu. Už v prvních minutách je navštívili první voliči. Poté už jich ale chodilo jen poskrovnu. „Nedá se nic předjímat. Osobně se ale domnívám, že účast nebude tak vysoká jako u krajských voleb. Kandidáti na europoslance nejsou až tak známí,“ řekla předsedkyně jednoho z volebních okrsků v Kraslicích Bohuslava Hajská.

S tím se ztotožnila i volička ze Sokolova Rúth Heriánová. „Zaškrtla jsem celou stranu, protože jména jednotlivých kandidátů mi moc neřekly. Jít k volbám jsem se ale rozhodla, protože si myslím, že je to moje povinnost," uvedla.

Mezi první voliče v Kraslicích se zařadil Josef Hejhal. Volby si nechtěl nechat ujít. Netrpělivě tak čekal do čtrnácté hodiny, aby rychle vhodil lístek do urny a mohl odjet mimo město. Doufá, že v Evropském parlamentu usednou mladí a perspektivní lidé. „Je potřeba, aby se vcítili do života běžných lidí, kteří denně chodí do práce a pomohli na evropské půdě vytvořit sociálně spravedlivé prostředí,“ řekl. V to doufá i Božena Schafhauserová ze Sokolova. „Volit chodím pravidelně. Doufám, že europoslanci udělají něco pro střední vrstvu. Obávám se ale, že nevymyslí nic,“ sdělila.

Někteří členové volebních komisí očekávají nižší účast. Jsou proto vyzbrojeni věcmi na dlouhou chvíli. Nechybí křížovky, knihy nebo například učení. „Pokud se budu nudit, kouknu se na angličtinu,“ řekla členka volební komise Tereza Miklová.

Že bude účast slabá, si myslí také Chodovští. „Můj osobní odhad účasti v našem městě je tak kolem dvaceti procent, víc ale ne. Dá se říci, že bude všeobecně minimální,“ odhadla v pátek tajemnice Městského úřadu v Chodově Marcela Kubicová. Tam se mezi sebou dokonce sázejí sčítačky volebních výsledků, kolik lidí nakonec k urnám ve skutečnosti přijde. „Já pak odměňuji vítěze,“ podotkla tajemnice.

Volit se rozhodli také odsouzení ve Věznici Kynšperk nad Ohří. Celkem se jich přihlásilo 538.
„Odhadujeme, že jich skutečně odvolí tak okolo tří set. Budeme tu sedět, dokud budou chodit. A pokud o to projeví zájem, tak přijdeme samozřejmě i v sobotu,“ sdělil jeden ze členů volební komise, která do věznice zavítala s přenosnou volební schránkou.

Volební komise se dnes uzavřouve dvaadvacet hodin.V sobotuje voliči mohou navštívit od 8 do 12 hodin. Pak se volební místnosti definitivně uzavřou. Na výsledky si však budeme muset počkat až do noci z neděle na pondělí, tedy do doby, kdy se uzavřou volební místnosti i ve všech ostatních státech Evropské unie. Teprve potom dojde ke sčítání hlasů.