Agentura má podle vedení radnice již vybraného koordinátora pro Sokolov.
Od července město s partnery sestaví místní strategický plán sociálního začleňování, směřující v následujících třech letech k plné integraci sociálně vyloučených obyvatel do společnosti.

„Žádat budeme hlavně o dotaci na nízkoprahové centrum pro děti a mládež,“ řekl místostarosta Sokolova Pavel Čáslava. Součástí projektu je i snaha získat asistenty pedagogů do škol, programy zaměřené na bezpečnost ve městě či pomoc lidem, kteří jsou zadlužení a jsou například nuceni vyhlásit osobní bankrot. Starosta Sokolova Zdeněk Berka se chystá podepsat s vládní agenturou memorandum. „Bude o spolupráci a oblastech, kterých se projekt týká,“ upřesnil Čáslava. Agentura by měla hlavně propojit sociální aktivity v oblasti školství, zaměstnanosti, bezpečnosti a sociálních služeb. Samotnou realizaci by pak měly mít na starost neziskové organizace, které ve městě působí. Nízkoprahové centrum pro volný čas dětí má vzniknout v družině nedávno zrušené 4. základní školy.

Romská asistentka ze stejné školy ale projektu příliš nevěří. „Rozhodnutím radních přijde naše práce vniveč. Troufám si říct, že se vrátíme o dvacet let zpátky,“ řekla Květa Jačová. Jak dodala, zaráží ji, proč podobný nápad nepřišel dřív. Plno romských dětí se prý i s rodiči odstěhovalo jinam.