Ten na praktických případech ukazuje, kam vede riskování lidí, kteří vědomě porušují předpisy nebo jsou na železnici nepozorní. Natočení snímku připomněl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar po vážném případu na nádraží v Sokolově, kdy muž naskakoval do rozjíždějícího se vlaku. Ten ho vláčel téměř čtyřicet metrů. Muž sice přežil, lékaři mu ale část nohy museli amputovat.

„Film ukazuje například na problematiku nepoužívání podchodů a nadchodů, právě naskakování do jedoucího vlaku, přecházení kolejí mimo vyhrazená místa nebo úrazů elektrickým proudem,“ uvedl tiskový mluvčí.

Snímek byl vyrobený celkem ve čtyřech variantách. Jeho základní verze jsou volně ke stažení na internetových stránkách www.dicr.cz. „Drážní inspekce uvítá každé využití tohoto filmu k prevenci nebezpečného chování na železnici a na vyžádání zašle DVD obsahující všechny verze,“ sdělil Neusar.
Do prevence se pouští i České dráhy, které po železnici v republice vypravují takzvaný preventivní vlak. V něm se promítají krátké filmy a spoty s bezpečnostní tematikou. Nechybí záběry následků tragických nehod, za které mohli lidé, kteří zbytečně riskovali.

Odborníci upozorňují na to, že v letních měsících roste počet tragédií na železnici. Jen za první pololetí letošního roku na české železnici přišlo o život 103 lidí a 73 jich bylo zraněno. Prakticky každý den tak při srážkách s vlakem zemře v České republice člověk.