Studoval v třicátých letech dvacátého století na Německé univerzitě v Praze. A perličkou je, že na stejné vysoké škole přednášel po tři semestry v roce 1911 Albert Einstein. Život Ronalda Richtera se dokonce stal i námětem pro operu, která byla napsána o jen o tomto jediném sokolovském rodákovi.

Ronald Richter inicioval výzkum termojaderné fúze v Sovětském svazu a ve Spojených státech, později na celém světě. A právě letos, 5. října, se v zimní zahradě sokolovského zámku uskutečnil křest unikátní životopisné publikace o tomto světově známém fyzikovi a zdejším rodákovi.

Kniha s názvem Ronald Richter – Termojaderná fúze – první na světě – Sokolov 1936 z pera Milana Řípy vznikala v době koronavirového lockdownu díky online spolupráci autora s Muzeem Sokolov. Přináší zapomenuté osudy sokolovského rodáka, informuje a bohatě fotograficky ilustruje jeho první pokusy v tehdejších chemických závodech ve Falknově nad Ohří (dnešním Synthomer Sokolov - pozn. red.) v roce 1936, které po sedmdesátileté práci fyziků celého světa vyústily ve stavbu zařízení na termojadernou fúzi – tokamaku ITER na jihu Francie. Na základě nových poznatků si klade za cíl rehabilitovat Richterovu pověst pošramocenou jeho neúspěšnými pokusy s jadernou fúzí na začátku padesátých let v Argentině.

Nalezená Julie S.
Hajný Martin Semecký, který našel osmiletou dívenku: Je zázrak, že přežila

"Publikace o životě a odkazu Ronalda Richtera, která je určena odborníkům, široké veřejnosti a také studentům středních a vysokých škol, bude v prodeji v sokolovském muzeu nebo v jeho e-shopu," řekl ředitel muzea a historik Michael Rund.

"Část nákladu díky podpoře sokolovské chemičky Synthomer bude distribuována zdarma nejen do škol v Karlovarském kraji, ale také na vysoké školy s chemickým a technickým zaměřením v rámci celé ČR," potvrdila mluvčí kraje Jitka Čmoková.

Muzeum Sokolov a autor také připravují několik přednášek o Ronaldu Richterovi, řízené termojaderné fúzi a o historii chemického průmyslu na Sokolovsku pro školy v Karlovarském kraji. Milan Řípa je autorem či spoluautorem 12 knih o řízené termojaderné fúzi, dvacetinásobným Ironmanem (Železným mužem - pozn. red.) a nositelem státního vyznamenání Za statečnost“ a čestného uznání olympijského klubu Fair play.