Firma chce jít vstříc inovativním technologiím a udržitelnému rozvoji chemického průmyslu. Zároveň je to příležitost k řešení energetické krize a snížení závislosti na výrobě elektřiny a tepla z dováženého zemního plynu. Znovuzprovoznění vyjde firmu na 95 milionů korun. Provoz nebude mít vliv na kvalitu životního prostředí či zdraví a bezpečí lidí z okolních obcí.

„V průběhu druhého pololetí loňského roku jsme společně s Karlovarským krajem, Vysokou školou chemicko technologickou a společností Synthomer uzavřeli memorandum o spolupráci. Cílem je udržet a rozvíjet oblast chemického průmyslu v kraji primárně na Sokolovsku. V tomto odvětví spatřujeme budoucnost. Chemické procesy a technologie budou hrát prim v uchování a produkci elektřiny a tepla,“ řekl předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Pavel Tomek.
Areál ve Vřesové, kde se nachází technologie tlakového zplyňování a související provozy, k tomu má optimální předpoklady. Firma prozatím počítá se zprovozněním pouhých tří generátorů. Potřeba tam bude 42 pracovních pozic. V současné době už je drtivá většina z nich obsazena a zaměstnanci se v těchto dnech podílejí na znovuzprovoznění bývalé plynárny.

Do srpna 2020 Sokolovská uhelná provozovala svoji paroplynovou elektrárnu právě na plyn z produkce tlakové plynárny. Po zastavení provozu přešla na zemní plyn, který však začal enormně zdražovat.
„Ocitli jsme se ve složité situaci. Drahý zemní plyn a riziko jeho nedostupnosti. Zemní plyn bude ještě po několik let vedle uhlí bezesporu jen těžko nahraditelným palivem pro výrobu elektřiny a tepla. To je dalším důvodem, proč máme věnovat pozornost obnovení provozu tlakové plynárny. Jedná se o vhodnou alternativu při řešení současné krize. Zprovoznění poskytne příležitost pro zajištění plynu z tuzemských nerostných surovin pro energetické potřeby,“ dodal Tomek.