Firma chce jít vstříc inovativním technologiím a udržitelnému rozvoji chemického průmyslu. Zároveň je to příležitost k řešení energetické krize a snížení závislosti na výrobě elektřiny a tepla z dováženého zemního plynu. Znovuzprovoznění vyjde firmu na 95 milionů korun. Provoz nebude mít vliv na kvalitu životního prostředí či zdraví a bezpečí lidí z okolních obcí.

Může prezident vyhlásit válku? Tuto pravomoc rozhodně nemá. Je sice vrchním velitelem ozbrojených sil, ale to nijak s tímto aktem nesouvisí.
Co může a nemůže prezident? Jak je to s vyhlášením války, kdo řídí armádu

„V průběhu druhého pololetí loňského roku jsme společně s Karlovarským krajem, Vysokou školou chemicko technologickou a společností Synthomer uzavřeli memorandum o spolupráci. Cílem je udržet a rozvíjet oblast chemického průmyslu v kraji primárně na Sokolovsku. V tomto odvětví spatřujeme budoucnost. Chemické procesy a technologie budou hrát prim v uchování a produkci elektřiny a tepla,“ řekl předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Pavel Tomek.

Areál ve Vřesové, kde se nachází technologie tlakového zplyňování a související provozy, k tomu má optimální předpoklady. Firma prozatím počítá se zprovozněním pouhých tří generátorů. Potřeba tam bude 42 pracovních pozic. V současné době už je drtivá většina z nich obsazena a zaměstnanci se v těchto dnech podílejí na znovuzprovoznění bývalé plynárny.

Andrej Babiš vs. Petr Pavel tužkou Milana Kounovského
Babiše na Božím Daru nemusí. "Kdo ho volil, raději to neříká," hlásí místní

Do srpna 2020 Sokolovská uhelná provozovala svoji paroplynovou elektrárnu právě na plyn z produkce tlakové plynárny. Po zastavení provozu přešla na zemní plyn, který však začal enormně zdražovat.

„Ocitli jsme se ve složité situaci. Drahý zemní plyn a riziko jeho nedostupnosti. Zemní plyn bude ještě po několik let vedle uhlí bezesporu jen těžko nahraditelným palivem pro výrobu elektřiny a tepla. To je dalším důvodem, proč máme věnovat pozornost obnovení provozu tlakové plynárny. Jedná se o vhodnou alternativu při řešení současné krize. Zprovoznění poskytne příležitost pro zajištění plynu z tuzemských nerostných surovin pro energetické potřeby,“ dodal Tomek.