Po letošním stěhování knihovny na Staré náměstí se nejen jí, ale i muzeu otevřela řada možností. Ředitel muzea Michael Rund říká, že nyní mají k dispozici zhruba stejnou plochu jako sousední muzea v Chebu a v Karlových Varech.

„Vše závisí na přidělených penězích. Pokud budou nějaké k dispozici příští rok, tak bychom se patrně chtěli nejdříve pustit do úprav bývalého dětského oddělení knihovny v přízemí zámku. Prostory by mohly být upraveny poměrně rychle a získali bychom v nich místo pro muzejní knihovnu a studovnu. Ta, kterou máme v budově ředitelství zámku, je opravdu provizorní a nevyhovující,“ říká ředitel muzea Michael Rund.

Muzeum totiž přijde o nájemné od knihovny, s čímž bude prý jeho zřizovatel počítat. V zámku jsou prostory, které pravidelně využívá také město. Například zrekonstruovaná obřadní síň, kde se konají svatby nebo vítání občánků a další akce. Společně s muzeem i krajem také využívají zimní zahradu.

Ilustrační foto.
Cena okružní křižovatky se vyšplhala na 33 milionů korun

Uvolněnými prostory v zámku by se mohl dokončit prohlídkový okruh v prvním patře zámku. Tam doposud sídlilo oddělení pro dospělé čtenáře a v přízemí zámku dětské oddělení.

Největším tahákem je bezesporu sklepení zámku. Je tam totiž sokolovský zlatý poklad nebo základy původního sokolovského hradu.

Poklad byl nalezen v přibližně stejné době jako základy sokolovského hradu, tedy v 90. letech minulého století.

Při stavebních pracích na nádvoří takzvané Myslivny byl objeven malý balíček a v něm šperky, drahocenné secesní náhrdelníky, zlaté hodinky s řetízkem, brože s brilianty, smaragdy, perlové náhrdelníky, náramky, manžetové knoflíčky či briliantová čelenka.

„V 90. letech tu vznikl projekt vinárny a bohužel musím konstatovat, že tento projekt řadu věcí tehdy ještě zachovaných poničil. Nebyl nikdy dokončen, dneska můžeme říct naštěstí,“ konstatuje Rund.

Sokolovské muzeum má pobočku v Krásně a spravuje i Štolu číslo 1 v Jáchymově, která se stala součástí světového dědictví UNESCO. Pod muzeum spadá také středověký důl Jeroným, který je národní kulturní památkou.

V současné době se vedení muzea snaží pořádat on-line přednášky na sociálních sítích, a přiblížit tak lidem řadu zajímavostí.

Ilustrační foto
Covid dostal do zoufalé situace majitelku cestovní kanceláře i její klientku