Nechybí v nich badatelské a návštěvnické centrum, zámecká kavárna či muzejní infocentrum. Předběžný rozpočet počítá s částkou 30 milionů korun. V lednu tohoto roku má být hotova projektová dokumentace. Samotná realizace pak proběhne v letech 2023 až 2025.
Vypracování projektové dokumentace na revitalizaci areálu sokolovského zámku je prvním krokem k rekonstrukci. Na její financování chce kraj využít evropskou dotaci z programu ITIKA (Integrované teritoriální investice Karlovarská aglomerace). Záměr schválilo krajské zastupitelstvo, realizaci zadávacího řízení na projektovou dokumentaci odsouhlasila rada kraje.
Projekt by měl zahrnovat rekonstrukci části areálu zámku a vytvoření nových depozitních prostor Muzea Sokolov, které v zámku sídlí. „Počítáme samozřejmě také s vytvořením nové atraktivní muzejní expozice a nového okruhu prohlídek. Vzniknout by mělo také badatelské a návštěvnické centrum, zámecká kavárna a muzejní infocentrum,“ řekla krajská radní Oľga Haláková.
Stavební úpravy se dotknou bývalé čítárny městské knihovny, bývalého oddělení pro děti a pro dospělé. Po loňském stěhování knihovny na Staré náměstí se nejen jí, ale i muzeu otevřela řada možností. Ředitel muzea Michael Rund říká, že nyní mají k dispozici zhruba stejnou plochu jako sousední muzea v Chebu a v Karlových Varech.
Muzeum přišlo o nájemné od knihovny, s čímž bude prý jeho zřizovatel počítat. V zámku jsou prostory, které pravidelně využívá také město. Například zrekonstruovaná obřadní síň, kde se konají svatby nebo vítání občánků a další akce. Společně s muzeem i krajem také využívají zimní zahradu. V zámku by se mohl také dokončit prohlídkový okruh v prvním patře. Tam doposud sídlilo oddělení pro dospělé čtenáře a v přízemí dětské oddělení.
Největším tahákem je sklepení zámku. Je tam totiž sokolovský zlatý poklad nebo základy původního sokolovského hradu. Poklad byl nalezen v přibližně stejné době jako základy sokolovského hradu, tedy v 90. letech minulého století.