Dvě největší sokolovská sídliště Michal a Vítězná jsou léta takzvaně nedotčená. Chybí stromy, zeleň, posezení či příjemná kavárna. Vedení sokolovské radnice slíbilo nápravu. A začne na Vítězné. Nová studie hovoří o centrálním dětském hřišti, zatraktivnění okolí potravin v centru sídliště, mobilní kavárně mezi cyklostezkou a domem seniorů a vysázení stromů či nové zeleně.

„Změna zeleně bude zásadní. Byly zde prakticky jen tři vzrostlé stromy. S projektovými pracemi chceme začít letos," nastínil starosta Sokolova Jan Picka. Na sídlišti stojí podle hrubého odhadu přibližně padesátka nemovitostí. Poslední panelový dům byl dostavěn zhruba v roce 1993 a bydlí v něm shodou okolností současný starosta Jan Picka. Sokolov je městem paneláků, rodinných domků je zde poskrovnu. Při této akci by si chtělo město sáhnout i na dotace.

„Nevíme, zda budou dotace na panelová sídliště. Z Operačního programu Životní prostředí bychom zase zkusili dostat nějaké finance právě na zeleň," potvrdil místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Celý projekt bude podle něj stát určitě desítky milionů. V této lokalitě je i velký problém s parkováním.

„Řešení parkování samozřejmě musí jít ruku v ruce s revitalizací jako takovou, aby se někde například nevysázely keře, které by vzápětí musely pryč kvůli parkovacím místům," konstatoval Jakobec. Pokud město neuspěje se žádnou žádostí o dotaci, bude akci realizovat postupně ze svého rozpočtu.

Studii toho, jak by měla Vítězná nově vypadat, zpracovala Kristýna Greinerová s Hanou Brehmovou. Prvně jmenovanou oslovila sokolovská radnice ne poprvé. „V minulosti už pro nás pracovala a byli jsme spokojeni. Pochází od ní například studie sportovního areálu v Sokolově," vysvětlil Jakobec.

Sokolováci se ke studii mohou vyjádřit do konce dubna.První seznámení se se studií návrhu revitalizace veřejného prostoru Vítězná proběhlo v pondělí. „Návrh se mi líbí. Cokoli se zde vysází, postaví, bude dobře. Teď je to ostuda plná aut a psích výkalů," řekl jeden ze seniorů z domu s pečovatelskou službou.