Do boje proti zlodějům dřeva se pustili lesníci na Sokolovsku. Ti před zimou registrují zvýšený počet krádeží v lesích. Shodují se, že jejich počet rapidně roste v souvislosti se stále rostoucími cenami energií. Na Kraslicku dokonce lesníci rozmístili v lesích takzvané fotopasti, které pomáhají zloděje odhalovat. „S nárůstem cen energií si lidé přebudovali vytápění rodinných domů na vytápění palivovým dřevem. To ale rapidně podražilo, a tak zřejmě lidé vyrážejí do lesa na dřevo,” míní správce obecních lesů v Jindřichovicích Karel Lucák. Aby on ve svém revíru alespoň částečně zamezil rabování lesů, drží ceny stále na nižší úrovni. „Dovolujeme lidem si dřevo nadělat. Díky tomu mizí polomy a lesy jsou čistější,” doplnil.

Častější krádeže registrují i Městské lesy v Kraslicích. „Před zimou se krádeže zintenzivnily,” potvrdil ředitel tamních městských lesů Karel Bělohlávek. Zloději jsou podle jeho slov tak drzí, že kradou již nařezané dřevo, které lesníci připravují ke svozu. „Nejčastěji jde o dvoumetrové výřezy. Ty jsou poměrně lehké a zlodějům se dobře nakládají,” poukázal Bělohlávek.

Právě městské lesy instalovaly v lesních porostech řadu takzvaných fotopastí. Ty monitorují místa, kde lesníci zrovna skladují dřevo, a další místa, která z pochopitelných důvodů nechtějí specifikovat.

Jedno maskované zařízení na monitoring stojí okolo pěti tisíc korun. „Reaguje na pohyb, fotopast dělá i ve tmě kvalitní snímky, je schopná pořídit několikaminutový záznam. Díky tomu jsme ve spolupráci s policií usvědčili už několik zlodějů,” pochvaluje si Bělohlávek. Plánuje, že fotopastí, které monitorují i tvorbu černých skládek, bude na Kraslicku přibývat. „Je to účinný boj proti těm, kteří rabují lesy,” doplnil.

S krádežemi dřeva se potýkají i Lesy České republiky. „Krádeže dřeva v lese rozhodně nebereme na lehkou váhu. V rámci celého území České republiky ročně hlásíme policii odcizení jednoho až dvou tisíc kubíků dřeva,” uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík s tím, že začínající topná sezóna mírně zvýšené riziko krádeží přináší. „Zatím jsme zaznamenali několik případů. Jedná se spíše o drobnější krádeže,” uvedl. Aby lesníci krádežím zamezili, snaží se o co nejrychlejší odvoz zpracovaného dřeva z lesa. „Dalším opatřením je každodenní osobní přítomnost revírníků v terénu, přičemž v současnosti jsou naše kontroly zvýšené. Zlodějům se snažíme zamezit přístup do lesů i tím, že instalujeme závory na lesních cestách,” dodal