Kromě pozůstalých však na hřbitovy míří i zloději a vandalové. Policie proto nabádá, aby lidé byli maximálně opatrní.

Policisté každý rok v období Dušiček zaznamenávají nejen krádeže věcí z hrobů nebo věcí odložených při úpravě hrobů, ale i z aut zaparkovaných na přilehlých parkovištích u hřbitovů. „Z hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce i umělé květiny, sošky a další výzdoba, vše, co lze snadno a rychle zpeněžit. Mnoho lidí přitom neumí policistům vůbec popsat, co jim bylo z hrobu odcizeno,“ řekla mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová. Doporučuje lidem, aby si hroby vyfotografovali, neboť v případě krádeže nebo poškození hrobu bude pro policii mnohem jednodušší zadokumentovat původní stav hrobu.

„Přesným popsáním odcizených věcí se tak zvýší šance na dopadení pachatele. Zloději si totiž na hřbitovech dost často tipují osamělé osoby, které sledují, a ve chvíli, kdy jdou například pro vodu nebo vyhodit původní výzdobu do kontejneru, seberou jim odloženou tašku a zmizí,“ uvedla mluvčí.
Terčem zlodějů se stávají i auta na parkovištích. Policisté proto opět připomínají řidičům, aby nenechávali v zaparkovaných vozidlech viditelně odložené věci.

Více policistů bude k vidění i přímo na silnicích. Na ty totiž vyjedou i takzvaní víkendoví řidiči. „Doprava u hřbitovů bude pochopitelně hustější. I to musí brát lidé na zřetel,“ dodala Böhmová.