Zavítal do několika firem, setkal se s občany a debatoval se studenty sokolovského gymnázia, kteří ho zahrnuli množstvím dotazů. „Mým snem je stát se soudkyní. U nás soudí lidé, kteří jsou v důchodovém věku. Proč nejmenujete mladé soudce?“ vznesla první dotaz studentka Jana Bajgarová. „V jakém žijete světě? Jak jste přišla na tuto myšlenku, to je opravdu úplný nesmysl,“ oponoval Václav Klaus.

Jak upřesnil, problém je v tom, že mladí soudci měli nulovou praxi. „Ani minutu,“ řekl prezident. Poté přispěchal se statistikou, ve které uvedl, že jmenoval skoro sedm stovek soudců. „Pokud chcete být soudkyní, musíte mít praxi a poté doporučuji přijít na Pražský hrad ke jmenování ve vhodném oblečení,“ dodal Klaus. Na mysli měl jednu z mladých soudkyň, která prý tuto vzácnou chvíli zřejmě nedocenila a přišla v minisukni. Poté se studenti ptali na Karla Schwarzenberga, festival tolerance Prague Pride, přímou volbu prezidenta či polemizovali o Evropské unii.

Při této debatě si prezident vyzkoušel studenty z historie evropského společenství a ihned využil tabuli za svými zády, kde konkrétně prezentoval své názory. Na setkání s občany před sokolovským zámkem se rozjela debata o tom, že se musí Sokolov připravit na dobu takzvaně po uhlí, o tom, že město stárne, což je vidět i na úbytku školáků a slučování ZŠ. A v neposlední řadě i o tolik diskutované a potřebné dostavbě rychlostní silnice R6.

Fotografie ze včerejší návštěvy prezidentského páru na Sokolovsku najdete ve čtvrtečním vydání Deníku.