Řidiče na Sokolovsku zaskočily během uplynulých dní ranní mrazíky a namrzající mlha. Policisté řešili už řadu dopravních nehod. Upozorňují proto na rizika spojená s příchodem zimy. Zároveň upozorňují motoristy na novinky, které je letos čekají. „Novela zákona totiž přináší také nové povinnosti,“ poznamenala mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová.

Zásadní novinkou je, že od 1. listopadu do 31. března platí pro řidiče takzvaný provoz vozidel v zimním období. „Znamená to tedy, že pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na ní může vyskytnout souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, je řidič povinen použít zimní pneumatiky. U vozidel do 3,5 tuny musí mít pneumatiky minimální hloubku dezénu 4 mm. U nákladních vozidel nad 3,5 t pak musí mít pneu na hnací nápravě minimálně 6 mm hloubku dezénu. Pokud se tak nestane, hrozí dotyčnému za přestupek pokuta až dva tisíce korun,“ varovala mluvčí. „Vzhledem k tomu, že v minulých letech silniční dopravu v zimních měsících velmi komplikovali řidiči nákladních vozidel na letních pneumatikách, budou policisté letos důsledně kontrolovat vozidla, zda používají pneumatiky se zimním vzorkem, dle podmínek v zákoně. Každoročně řešili policisté mnoho případů, kdy nákladní vozidlo na letních pneumatikách nebylo schopno vyjet byť i menší stoupání a zablokovalo tak silnici na několik hodin,“ poukázala.

Řidiči by si podle jejích slov dále měli dávat pozor na nově vybudovanou silnici R6. „Po její celé délce je v Karlovarském kraji rozmístěno mnoho mostů. V těchto místech vzniká mnohem rychleji námraza, na což jsou řidiči upozorňováni umístěním dopravních knoflíků modré barvy, směrových sloupků, ´patníků´, též modré barvy. Námraza také hrozí na silnicích, které jsou u řek či jiných vodních ploch. Řidiči by měli být v podzimním počasí obezřetní a dbát zvýšené opatrnosti. Silnice bývají často kluzké. Například vozovka pokrytá spadaným listím může mít vlastnosti, jako by se na ní nacházela námraza. Na takovéto silnici může řidič velmi snadno dostat smyk a ohrozit tak svoje zdraví a život, ale i zdraví a život ostatních účastníků silničního provozu,“ dodala