Pevně zakořeněná je tradice velikonočních svátků na Sokolovsku. Patrné je to nejen ve městech, ale především na malých vesnicích. Lidé si tam svátečně zdobí své zahrady, terasy domů a příležitostně i vstupní branky.

Asi nejvíce okázalá výzdoba je letos k vidění v Krásně. Na náměstí tam mají velikonoční kašnu. Základem této sváteční parády je zelené chvojí osázené barevnými vajíčky. Těch jsou tisíce. Město se nápadem inspirovalo před lety v Německu, kde podobnou výzdobu mají. Není překvapením, že se tato atrakce líbí nejvíce dětem, které kolem kašny pobíhají nebo zkoumají, co že to na ní vlastně visí.

Staré tradice ctí také v Šabině, kde každým rokem na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu prochází celou vesnici skupina chlapců a dává o sobě hlasitě vědět. Roztáčejí své řehtačky a s úsměvem zdraví kolemjdoucí.

Partu tvoří šest Šabiňáků. Sraz si dávají u malé kapličky nad vesnicí. Tam se také rozdělují do dvojic. Pak už stačí jen zavěsit řehtačky na krk a vyrazit. „Pro nás je to zábava. A že musíme vstávat brzy ráno, abychom stihli vyjít už v šest hodin, nám nevadí,“ řekl s úsměvem dvanáctiletý Šabiňák Vojta Tomášek.
Svoji roli o velikonočních svátcích se odmalička učí také děvčata.
„Ve škole jsme vyráběli papírové zajíčky a vajíčka. S maminkou jsme pak doma připravily výzdobu a nachystaly koledu pro kluky, kteří nás vždycky přijdou vyšupat. Já se na ně vždycky moc těším,“ pověděla šestiletá Barborka z Chodova.