Zvyšující se ceny pohonných hmot se již projevili na výši jízdného v sokolovské městské hromadné dopravě. Zdražení se týká slevových čipových karet, které cestující v Sokolově využívají.
Ti zaplatí od července letošního roku ze současných sedmi korun za jednu jízdu o korunu padesát haléřů více. „Museli jsme upravit základní jízdné v městské hromadné dopravě v Sokolově na čipových kartách,“ potvrdil zvýšení cen ředitel společnosti autobusy Karlovy Vary, která přepravu cestujících ve městě zajišťuje, Zdeněk Suchan. „Také se navyšuje cena měsíční jízdenky z dvouset osmdesáti korun na třista a čtvrtletní pak ze šestiset padesáti na sedmset korun,“ doplnil Suchan s tím, že navýšením jízdného reaguje společnost nejen na stále se zvyšující ceny pohonných hmot, ale i úbytek cestujících v regionu.
Někteří senioři zase poukazují na skutečnost, že sokolovskou městskou hromadnou dopravu nemohou využívat zdarma, ale čipovou kartu si musejí zakoupit i oni. „Vždycky jsme jezdili zadarmo. To, že si musím i já koupit čipovou kartu se mi nelíbí. Při důchodu potřebuji každou korunu,“ řekl Petr Horáček.
Podle Suchana však není částka za pořízení nijak drastická. „Důchodci nad sedmdesát let si pořídí čipovou kartu a jezdí za stočtyřicet korun ročně. My máme následně evidenci, jaké věkové skupiny naše služby využívají,“ argumentuje ředitel společnosti.
Zdražení již ohlásila také společnost Student Agency. Od 15. července se ceny jízdenek jejich dálkových autobusů zvednou v průměru o deset korun. Hlavním důvodem je rovněž vyšší cena nafty.
Základní jízdenka z Karlových Varů do Prahy nebo zpět se zdraží o zmíněných deset korun. Tyto spoje si již zvykli využívat i lidé ze Sokolova. „Poměrně často jezdím do Prahy. Nechám se odvést do Karlových Varů a využívám linky Student Agency. Za pohodlí, které nabízejí si deset korun klidně připlatím,“ uvedla například sokolovská studentka vysoké školy Markéta Slováčková.