Drtivá většina praktických lékařů na Sokolovsku dnes uzavřela své ordinace. Připojíli se tak k celorepublikovému protestu lékařů proti platbám zdravotních pojišťoven. Praktici chtějí konkrétně dosáhnout toho, aby jim pojišťovny platily více za léčení pacientů.
„Náklady na léčení se stále zvyšují. Pojišťovny ale nehradí to, co lékařská péče stojí,“ řekl včera praktický lékař pro dospělé ve Svatavě Alexandr Tichý. K dispozici tak bude pouze pro akutní případy.

Na dveřích některých ordinací se objevily informace o tom, kdo daného lékaře zastupuje. Pacienti se mohou obrátit i na ambulance v sokolovské nemocnici.
Sdružení praktických lékařů dokonce dalo pokyn, aby byla všude zajištěna akutní péče. Znamená to, že právě určitá část lékařů, i kdyby se chtěli k protestu připojit, musí zůstat v ordinaci.

Podle praktické lékařky pro děti a dospělé v Kraslicích Dany Fučikovské je protest zaměřen hlavně proti platbám pojišťoven, které jsou podle praktiků nízké. „Chceme lepší smlouvy s pojišťovnami. S některými není žádná dohoda. Jde spíše o direktivní nařízení,“ uvedla Fučikovská. Upozornila například na to, že od nového roku se zvyšuje DPH na zdravotnický materiál. Tím bude péče opět dražší, avšak pojišťovny navýší úhradu jen o 0,2 procenta. „Za chvíli budeme léčit zadarmo,“ dodala lékařka.

Ve hře jsou také takzvané kapitační platby, které chtějí lékaři zvýšit. Dosud dostávají za pacienta 36 korun měsíčně v základní kapitační platbě. S narůstajícím věkem pacienta a také u dětí stoupá až na 100 korun. Lékaři požadují zvýšení na 55 korun.
Ve všech regionech se dneskonají speciální semináře. Dozvědí se na nich například o tom, v jaké fázi jsou jednání o cenách s pojišťovnami. Lékaři na Sokolovsku nevylučují, že pokud nenastane dohoda s pojišťovnami, protesty budou pokračovat. Praktici nevylučují, že mohou trvat i více dní.