Patnáct až dvacet milionů korun ročně po dobu šesti let by z Evropské unie mohlo získat Sokolovsko. Žádost o takzvaný velký Leader podali zástupci Místní akční skupiny Sokolovska (MAS). Jedná se o projekt Evropské unie, která tyto peníze místním akčním skupinám poskytuje na základě předložené žádosti.

Pokud peníze organizace získá, může rozhodovat sama o tom, na co je vynaloží.
„Myslíme si, že šance na získání finančních prostředků máme velké. Již v roce 2007 jsme získali v rámci takzvaného malého Leadru částku dva a půl milionu. Proto jsme o velký Leader nemohli žádat v loňském roce. To jsou podmínky Evropské unie,“ uvedl jeden ze zástupců MAS a zároveň starosta Královského Poříčí Ivan Stefan.

Případně poskytnuté finanční prostředky by měly sloužit mimo jiné na pomoc malým obcím v oblasti zemědělství, rozvoje cestovního ruchu a neziskových organizací.
V roce 2007 z poskytnuté dotace přispělo sdružení MAS například na vyhlídku v Habartově, obecní rozhlas a veřejné WC v Josefově, výstavu betlémů na statku Bernard v Královském Poříčí či vybavení amfiteátru v Šabině.
V České republice požádala o dotaci stovka místních akčních skupin. Peníze poskytne Evropská unie pouze třiceti.

V Místní akční skupině Sokolovska jsou všechna města a obce z bývalého okresního úřadu kromě Těšovic, Rovné a Nové Vsi. „Z okresu Karlovy Vary jsou součástí organizace ještě Jenišov a Mírová,“ doplnil další ze členů MAS Miroslav Makovička.

To, zda peníze Sokolovsko získá, bude jasné již letos v dubnu.