Minimální teplotu minus 20,6 stupňů Celsia naměřila v noci z pátku na sobotu klimatologická stanice v Šindelové. Víkend se tak do statistik meteorologů zapíše jako nejchladnější za poslední dva roky. Pozorovatel počasí ze Šindelové Rudolf Kovařík navíc očekává, že by rtuť teploměru mohla při vyjasnění ještě klesnout až o dva stupně.

Díky mrazům se na zamrzlé rybníky vydaly o víkendu rodiny s dětmi. Odborníci si troufají říct, že jsou rybníky bezpečné. „Dostatek dní mrzne na to, aby byl led silný. Tloušťka ledu je asi patnáct centimetrů,“ sdělil Kovařík. Varoval však, že nebezpečná místa mohou být u přítoků. „Opatrnost je pak na místě v případě, že lidé bruslí na řece. Tam je riziko mnohem větší kvůli proudící vodě,“ doplnil.
Na opatrnost při vstupu na zamrzlé přírodní vodní plochy upozorňují záchranáři. Podle mluvčího krajské záchranné služby Lukáše Hutty se přímo v Karlových Varech pod jedním člověkem propadl led.

„V takovém případě hrozí prochladnutí a samozřejmě utonutí,“ varuje Hutta.
„Před vstupem na ledové plochy musejí lidé dbát opravdu zvýšené opatrnosti. Led musí být silný minimálně dvacet pět centimetrů. Nemělo by se zároveň shromažďovat více osob na jednom místě,“ upozornil mluvčí.

„Samozřejmě hrozí větší nebezpečí na potocích a řekách. Stojaté vody by v těchto mrazivých dnech neměly být tak nebezpečné,“ doplnil Hutta s tím, že na Sokolovsku se v poslední době případ, kdy se pod člověkem propadl led, zatím nestal.