Přesně devět měst v kraji majících nad pět tisíc obyvatel bude soupeřit o 242 milionů korun z Evropské unie. Ze Sokolovska usilují o desítky milionů Sokolov, Kynšperk a Kraslice. Peníze jsou určené nejen pro Karlovarský, ale také Ústecký kraj. Celkový požadavek měst na Unii? Astronomických 1,8 miliardy korun. Kdo peníze získá, bude jasné nejspíš v květnu.

Posuzovat se budou tři nabídky Kraslic za více než sto milionů. Peníze chce město získat na rekonstrukci náměstí 28. října před budovou radnice. Investice se pohybuje kolem dvaačtyřiceti milionů. Dalších 33,2 milionu korun žádá město na úpravy kulturního domu. „Dotace by mohly činit až 90 procent,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Kraslicích Viktor Semrád. Ředitel tamní základní umělecké školy František Stůj pak doufá, že uspěje i jeho žádost na výstavbu multifunkčního sálu, který by vznikl přístavbou ke škole. Projekt počítá s investicí 29,1 milionu. „Do malé školy chodí přes tři sta žáků. Potřebujeme prostory nutně rozšířit,“ sdělil Stůj.

Kynšperk chce zase za více než 39 milionů razantně proměnit náměstí a ulici U Tavírny. Vzniknout tam mají nové komunikace a místa pro parkování aut. Počítá se s opravou veřejného osvětlení, dětských hřišť a inženýrských sítí.

Za peníze z EU se chce do oprav radnice pustit Sokolov. Náklady se pohybují okolo 117 milionů. Dotace by přitom mohla činit až 108 milionů korun. Podle starosty Sokolova Karla Jakobce je už načase objekt opravit.Radnice byla vybudována před osmadvaceti lety a sídlil v ní okresní výbor KSČ. Radní sami přiznávají, že objekt v centru města dělá Sokolovu kvůli špatnému stavu ostudu.

Rekonstrukce by se dočkalo například topení, voda, okna. Postavil by se nový výtah, vybavily kanceláře. Žádost Sokolov rozdělil na dvě části a případné opravy chce rozdělit do dvou etap. Může se tak zvýšit šance na získání dotace.
Některé radnice přiznávají, že bez dotací z fondů Evropské unie by si jen těžko mohly tak rozsáhlé investiční akce dovolit.
Peníze bude rozdělovat Výbor Regionální rady soudržnosti Severozápad, složený z šestnácti zastupitelů z Ústeckého a Karlovarského kraje. Zabývat se budou třiačtyřiceti projekty. Patnáct jich je z Karlovarského kraje.