Především starší lidé navštěvují výstavu starých pohlednic, nainstalovanou v kapucínském klášteře v Sokolově. Obyvatelé města si připomínají dnes již zaniklá místa.
„V tomto domě jsem bydlel jako kluk a sem jsme zase chodili s rodiči na procházky,“ zavzpomínala sokolovská důchodkyně Alena Jeřábková. „Já jsem zase chodil touhle cestou do školy,“ ukazoval na jednu z pohlednic další návštěvník výstavy.
K vidění je zde okolo tří stovek dobových pohledů na město. Sokolov letos slaví 730 let od první písemné zmínky o něm. A tato výstava dokumentuje část historie.
„Ta lidská síla začala vznikat v místech, kde byla nějaká kaple, kostel, takže jsme symbolicky uprostřed klášterního kostela umístili maketu kostela, kterou udělali studenti gymnázia, a od toho se nám pak rozšiřuje v různých tvarech sestavených panelů město do současnosti,“ vysvětlil koncepci autor výstavy Jiří Holman.
Pohlednice jsou většinou v originální velikosti. Některé jsou zvětšené. Všechny byly digitalizovány i s různými nedostatky, skvrnami, ohyby a podobně. Originály jsou bezpečně uloženy v trezoru. Cena některých vzácných pohlednic se pohybuje v řádech tisíců korun.
Na některých obrázcích je možné vidět i místa, která jsou v současnosti zcela vymazána z povrchu města. „Pro ty mladší bude určitě zajímavá Butterscheibe, čtvrť, která už od války neexistuje,“ vyzdvihl Holman.
Expozice obsahuje také ostatní materiály související s pohlednicemi. Tedy poštovní známky a příležitostná razítka, které město vydalo. Výstavu, která je pořádána na základě grantu od města, můžete navštívit denně kromě pondělí od 13-17 hodin až do 29. ledna.