Od začátku roku zrušil stát povinnost měst a obcí přispívat lidem na pohřebné. Někteří občané však i přesto mají možnost požádat o podporu z městského rozpočtu. Jedním z prvních měst na Sokolovsku, které se rozhodlo finančně pomoci pozůstalým bylo Krásno. Příspěvek pět tisíc korun vyplatila Krásenska radnice od začátku roku již pětkrát.
„O podporu může požádat kterýkoli občan z Krásna,“ vysvětluje starostka Krásna Lenka Sidorjaková.
Na pohřebné finančně slabším občanům naopak zatím nebude přispívat město Loket. „Podobné téma jsme prozatím vlastně ani neřešili. Určitě ale není vyloučené, že v budoucnu se touto záležitostí budeme zabývat,“ říká starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.
„Když měl můj muž před deseti lety pohřeb, podala jsem si na město žádost a dostala jsem nějaké peníze. Už nevím, jestli to byly tři nebo pět tisíc, ale určitě mi to pomohlo,“ vzpomíná Marie Šťastná z Lokte.
Příspěvek na pohřeb mohou čerpat také občané Březové.
„Nemáme pevně stanovenou částku. Záleží na sociální potřebnosti jednotlivce. O výši příspěvku pak rozhoduje sociální komise březovské radnice,“ Sdělil březovský starosta Miroslav Bouda.
Podle pracovnice městského úřadu v Březové, která má výplatu příspěvků na starosti Magdaleny Valečkové, není mezi občany o finanční podporu zatím velký zájem.
„Vyplatili jsme pouze dvě dávky po čtyřech tisících korunách,“ upřesnila Valečková.
„Podle mého názoru se lidé spíše stydí zažádat. Jsme malé město a rozhodnutí o výplatě projednává městská rada a její rozhodnutí je na internetu a v Březovském zpravodaji,“ doplnila.