Při naplnění kapacity v mateřských školkách, nepřibírají ředitelky děti, se kterými jsou maminky na mateřské. Přednostně jsou přijaty ty, které mají rok před školou, odklad či děti, které dovršily čtyř let věku a jejich maminky pracují.


„Oproti loňskému roku, kdy jsem nemohla uspokojit všechny rodiče, se k nám přihlásilo o sto procent méně dětí. Při naplněné kapacitě tak nebudeme moci přijmout mladší děti, se kterými jsou maminky na mateřské,“ potvrdila ředitelka Mateřské školy v ulici Alšova v Sokolově Hana Maroušková. Podle ředitelky sokolovské školky v ulici Kosmonautů Andrey Garhoferové mají právě maminky na mateřské velký zájem o umístění mladších dětí do školky. „Ze zákona je přijetí tohoto dítěte nenárokové. Když tedy není místo, nemůže si maminka nikde stěžovat,“ řekla Garhoferová.


Ředitelky mateřských školek na Sokolovsku se potýkají s problémem týkajícího se financování zaměstnanců. „Maminky na mateřské mají nárok dát děti do školky, když jim to stát nabízí. V tomto případě ale nejsou domyšlené mzdy zaměstnanců,“ tvrdí Maroušková. Podle ní jsou finanční prostředky pro zaměstnance dány počtem žáků ve třídách na celodenní provoz. „Pokud chci zaplatit všechny zaměstnance musím mít děti na cellodenní provoz,“ doplnila Maroušková.