První sníh
Zima se neúprosně blíží a každý majitel vozidla by si již měl položit otázku, zda je na ni připraven. Základní podmínkou jízdy ve ztížených klimatických podmínkách je dobrý technický stav vozidla a předepsané vybavení. Proto neodkládejte výměnu letních pneumatik za zimní, ať pak nejste zaskočeni. Známé přísloví: „Štěstí přeje připraveným“ v souvislosti se zimou 100 % platí.
Řidiči, předvídej!
Nejčastější příčinou dopravních nehod je příliš rychlá jízda, riskantní předjíždění a nedostatečný odstup od vozidla vpředu.
Na sněhu, v mlze, vánici nebo hustém dešti musí řidič přizpůsobit rychlost a styl jízdy počasí a stavu vozovky, a to nejen ve svém vlastním zájmu, ale také v zájmu ostatních účastníků silničního provozu.
Se špatnými jízdními podmínkami, které nám náhlá změna počasí připraví, musíme v tomto období počítat. Proto i čas plánovaný na cestu raději zdvojnásobíme, tak abychom cestu zvládli bezpečně, v klidu a bez zbytečného spěchu.
Nečekané a velmi zrádné bývá nejen na začátku zimy náledí, které se vytváří na vozovkách z tzv. mrznoucího deště. Vozovka se tak stane nesjízdnou během několika minut. Velmi záludné mohou být mosty nebo části komunikace vedoucí přes lesní úseky. Jindy pouze mokrá komunikace se na promrzlém mostě změní v „kluziště“.
Také jízda v mlze může být velmi nebezpečná. Je až neuvěřitelné, kolik řidičů vjede do mlhy, aniž by snížili rychlost, a tak jedou vlastně naslepo! Mlha se může přemisťovat a být na různých místech různě hustá.
Často se zdá, že řidič před námi jede pomalu, ale je nutné si uvědomit, že ten první, který třeba vede celou kolonu, to má nejhorší a podstatně hůře se orientuje než ti, kteří jedou za ním.
Ani při lehké mlze zásadně nepoužíváme světla dálková - ta před nás postaví neprůhlednou bílou stěnu. Policisté doporučují při mlze, sněžení nebo za hustého deště použít přední mlhová světla, jsou-li součástí výbavy automobilu. Ta totiž mlhu jakoby podsvítí, a viditelnost se tak zvýší.


Několik rad, které se v mlze vyplatí dodržovat:
•Rozsviťte tlumená světla,
•zkontrolujte zpětná zrcátka,
•zpomalte, mlha totiž ovlivňuje jak dohlednost, tak i odhad vzdálenosti,
•zásadně a v žádném případě za mlhy nepředjíždějte, těžko lze totiž rozeznat chodce i vozidla před sebou, je nutné počítat s délkou vlastní reakční doby,
•za mlhy, sněžení či hustého deště zapněte zadní světla do mlhy, která jsou povinnou součástí výbavy každého automobilu
•dodržujte dostatečný odstup - budete mít prostor pro zabrzdění, když vozidlo jedoucí před vámi náhle zastaví.