V odměňování občanů, kteří svými informacemi dopomohou k odhalení trestných činů, chce sokolovská radnice pokračovat i nadále. Novinku zavedli radní v loňském roce a každému takovému člověku vyplácí tisíc korun. Nařízení vítají především sokolovští městští strážníci.
„Za loňský rok si peníze zasloužilo osm lidí. Díky nim jsme odhalili jednu černou skládku, podařilo se dopadnout pachatele trestné činnosti a zbytek poskytl informace o sprejerech,“ popsal jednotlivé případy velitel sokolovské městské policie Zdeněk Bína. „Vzhledem k tomu, že všichni odmítli finanční odměnu, nakoupili jsme jim v té hodnotě věcné dary,“ doplnil Bína.

Odměny jednotlivcům přiznává přímo vedení města Sokolova. „Jednotlivé případy lze nahlásit přímo nám nebo státní policii. Po prošetření případu jsou peníze vypláceny,“ popsal postup Bína. „Jména těch, kteří na vandalství upozorňují, se nikde nezveřejňují. Proto se lidé nemusí bát případné pomsty,“ zdůraznil.

Podle Bíny odhalila policie v loňském roce čtrnáct případů sprejerství a šest z nich využilo možnosti své tegy na vlastní náklady odstranit. „V těchto případech jsme určili termín, do kterého musejí nápisy smýt. Alespoň na vlastní kůži pocítí, jak je lehké něco barvou postříkat a těžké to následně po sobě odstranit,“ řekl.

Jedním z těch, kteří se podobných aktivit zúčastnili, je i osmnáctiletý student Zdeněk, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Byl jsem sprejovat jeden panelák s partou v noci. Je to sice určité dobrodružství, ale podruhé už bych na podobnou akci nešel,“ přiznal sprejer.

Názory na odměňování za informace se mezi lidmi různí. Ti starší s tím většinou souhlasí.
„Jen ať je tvrdě postihují. Je to hrozné. Postaví se nová zastávka a hned ji někdo zničí,“ zlobí se například František Horáček.
Sedmnáctiletá studentka Alena Ondříčková v tom zase vidí určitý způsob žalování.
„Já bych asi nic takového nenahlásila. Myslím si, že je to udávání,“ myslí si studentka.