Současný charakter počasí, kdy se rychle mění směr a teplota proudícího vzduchu, nahrává vzniku vzdušných vírů, takzvaných húlav, ale někdy i menších tornád. Ta jsou schopná některé předměty přenést až stovky metrů.

Svědkem podobného přírodního úkazu byl i Jan Vetchý z Hlavna. Když projížděl po cyklostezce směrem do Dasnic, podařilo se mu fotoaparátem zachytit rotující vzduchový válec. „Nic podobného jsem nikdy neviděl. Byl jsem zrovna nad Elektrárnou Tisová, takže jsem ho dokonale viděl a vyfotil,“ uvedl Vetchý. Má za to, že šlo o menší tornádo.

Jeho fotografie zkoumal Český hydrometeorologický ústav. Ten včera vyloučil, že by se Sokolovskem tornádo prohnalo. „Jde zřejmě o prachový vír. Podle radaru se žádná bouřková oblaka v místě nevyskytla. Vyfocená oblačnost také nejeví známky lability atmosféry, která je podmínkou ke vzniku tornadických jevů. Navíc tornádo musí zanechat stopy devastace, což se v tomto případě nestalo,“ uvedl meteorolog ČHMÚ Jiří Hostýnek.

Doplnil, že prachové víry s vertikální osou jsou v létě způsobeny lokálním zahřátím zemského povrchu, členitým povrchem a specifickým prouděním většinou slabých rychlostí. „V zahřátých buňkách vzduchu, které se odtrhnou od země, dojde pak k rotaci a vzestupným proudům,“ dodal.