Úderem čtrnácté hodiny se v pátek otevřely volební místnosti k volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Už v prvních minutách je na Sokolovsku navštívily desítky voličů. Předsedové volebních okrsků očekávají, že volební účast bude vyšší než při volbách do Evropského parlamentu.

„Věřím, že lidé budou uvědomělejší,“ přeje si Bohuslava Hajská, která je předsedkyní jednoho z volebních okrsků v Kraslicích. V prvních minutách se zdálo, že tomu tak opravdu bude. Už těsně před otevřením volebních místností postávali lidé na chodbách.

Jedním z prvních voličů byl František Matějka. „Volit jsem šel proto, aby se změnila politická situace v naší republice. Minulá sněmovna se totiž pořád jen hádala místo toho, aby řešila důležité věci,“ doplnil.

Členové volebních komisí se již tradičně sázejí, jaká voličská účast bude. V Kraslicích ji odhadují mezi 28 až 36 procenty. „Doufám ale, že bude ještě vyšší,“ doplnila Hajská.

Vysokou účast si tradičně slibují v Přebuzi, kde mají pouze pětašedesát voličů. „Odvoleno bude asi rychle, tak budeme poslouchat rádio a vyprávět si různé historky,“ řekla tamní zapisovatelka Květa Vaňkátová.

Kvůli volbám se v ulicích Sokolovska pohybuje více policejních hlídek. Potvrdila to mluvčí policie Kateřina Dohnalová. „Budou monitorovat dění v jednotlivých volebních okrscích,“ uvedla. Jedním dechem ale dodala, že policie neočekává žádné konflikty. „V posledních letech jsme ani žádný takový případ nezaznamenali,“ doplnila.

Volební místnosti se v pátek uzavřou ve dvaadvacet hodin. V sobotu je voliči mohou navštívit od 8 do 12 hodin. Poté se definitivně uzavřou a začne sčítání hlasů.