Díky nim byl již mnohokrát zachráněn lidský život. Poskytují první pomoc v bazénech, na koupalištích, vodních plochách, tocích a v jejich bezprostřední blízkosti. Pomáhají i při sportovní a rekreační činnosti, v případech živelních katastrof a obecného ohrožení. Za cíl si dávají zabránit zejména vážným úrazům a utonutím. Kdo to dělá a hlavně jak? Řeč je o vodních záchranářích, na jejichž závody se může široká veřejnost přijít podívat do sokolovského plaveckého bazénu.

„Sobotní závody Vodní záchranné služby O pohár města Sokolova záchranářů Českého červeného kříže slibují zajímavou podívanou," říká jeden z organizátorů Vladimír Tomášek. Dějištěm bude krytý plavecký bazén v Sokolově a svou účast potvrdili borci z celé republiky.

„Činnost záchranářů je mnohdy opomíjena, a to nejen obyčejnými spoluobčany, ale i na vládní a parlamentní úrovni," konstatuje další ze záchranářů, Ladislav Varadínek ze Sokolova.

Návštěvníci sobotních závodů uvidí zajímavé disciplíny. Záchranáři zdolají například štafetu v plavání za ztížených podmínek, kdy záchranář startuje z určeného startovního bloku v šatech. Dále nácvik tažení tonoucího a jeho vytažení na vyšší břeh, nácvik dopomoci zesláblému plavci dvěma zachránci nebo nácvik úspěšného oživování tonoucího. „Závody prověří síly, ale také důležitou sehranost týmů," dodal Varadínek.

Za družstvy mužů nechtějí při soutěžních kláních zaostat ani týmy žen. Těžké disciplíny totiž nerozlišují záchranáře a záchranářku, všem měří stejným dílem. Vstup do bazénu je pro diváky volný. Závody budou probíhat od 9 do 15 hodin.