Ocenění, které nečekali. O to větší bylo překvapení a zároveň potvrzení toho, že to co dělají má smysl. Řeč je o městské polici Sokolov a jejich asistentech prevence kriminality. Ministerstvo vnitra totiž vybralo projekt jako vzor a jejich praktické zkušenosti takzvaně přímo z ulice poslouchalo 61 bezpečnostních expertů z celé Evropy. Ti také měli možnost při jedinečném online přenosu pokládat otázky preventistce městské policie Haně Procházkové.

„Ministerstvo vnitra si nás vybralo jako jediné město z republiky díky našich asistentům prevence kriminality. Zajistili online propojení s bezpečnostnímu odborníky z zemí celé Evropy, kterých bylo 61. Prezentovali jsme jim v angličtině náš projekt a oni se nás zpětně ptali,“ nastínila Procházková.

Nejčastější dotazy mířily do Sokolova ze Španělska a Řecka.

„Kolegyně z Evropy se ptaly na běžné věci. Zajímalo je například zda mají asistenti nějaké oprávnění ze zákona, zda vycházejí se strážníky městské policie, jak složité bylo uplatnit se v jejich komunitě když nosí uniformu či jak je bere veřejnost. To byly asi čtyři nejčastější dotazy,“ říká Procházková.

Asistenti prevence komunity posílá městská policie do sociálně vyloučených lokalit kde jsou jakýmsi spojovacím mostem mezi tamní, většinou romskou, komunitou a městem.

Asistenti jsou však k dispozici po celém městě a lze je potkat dokonce i v nemocnici. Zde pomáhají zejména starším lidem s doprovodem a orientací v areálu nemocnice.

Mezi dosavadními deseti asistenty prevence kriminality jsou i Romové. Vedení městské policie tvrdí, že nejdůležutejší je vybrat při přijímacím řízení ty správné lidi. A to se v Sokolově prý daří.

„S jejich prací jsme nadmíru spokojeni a myslím, že jsou v ulicích vidět,“ dodala Procházková. Nyní je v Sokolově deset asistentů, ale město žádá o dotaci na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože chce mít příští rok v ulicích celkem dvanáct asistentů prevence kriminality.