Rušení nočního klidu zejména o víkendech a časté stížnosti obyvatel města Sokolova. To jsou jedny z hlavních důvodů, proč se sokolovská radnice rozhodla posílit a rozšířit služby městských strážníků.


„Městská policie Sokolov, jejíž zaměstnanci dosud sloužili v dopoledních a odpoledních směnách, od 1. ledna tohoto roku  přijala nového kolegu. Zavedli jsme také víkendové noční služby od 22 do 6 hodin. Jejich smyslem je dohled nad rušením nočního klidu, výtržnostmi, krádežemi, a to v úzkém provázání a spolupráci se státní policií," oznámil radní Jan Picka, nově pověřený metodickým řízením městské policie.

Zároveň tím připomíná číslo městské policie 800 156 800. Město tak vynaloží letos zhruba 400 tisíc korun navíc. Peníze jsou vynaloženy na plat, výstroj a výzbroj nového strážníka. Po změnách ve službách by však měly odpadnout náklady na přesčasy.


Občané Sokolova považují za rizikové z pohledu své bezpečnosti vlakové nádraží a okolí. Policie ČR i strážníci městské policie přitom již několikrát avizovali, že zde je trestná činnost nejnižší.
Naopak na sídlištích, kde je prý kriminalita vyšší, se obává o svou bezpečnost pouhých zhruba pět procent obyvatel oproti téměř 50 procentům u vlakového nádraží.

Jak potvrdil při setkáních s veřejností velitel městské policie Petr Kubis, ozývají se občané, kteří se bojí hloučků postávajících a pokřikujících obyvatel čtvrti u vlakového nádraží. V romských lokalitách prý kolemjdoucí prožívají jakýsi emoční strach z toho, že se jejich obyvatelé shlukují a pokřikují na ně.

„Když jsem procházel kolem party vyholených mladíků u nového dopravního terminálu, pozorovali mě a také jsem měl strach," oponuje jeden ze sokolovských Romů. Terminálu se však asi každý vandal či násilník obloukem vyhne. Nebo musí počítat s tím, že bude odhalen, protože moderní dopravní uzel je doslova prošpikován kamerami. Navíc zde probíhají neustále kontroly ze strany strážníků či policistů.


„Ano, jsou na nádraží pořád. Vyhazují nás z objektu vlakového nádraží a my musíme ven na mráz. Nic neděláme, ale doplácíme na nepřizpůsobivé občany, kteří zde dělají nepořádek. Naposledy třeba pohazovali všude kolem prázdné obaly od vína," konstatoval jeden ze sokolovských bezdomovců.