Pacienti v Kraslicích zřejmě definitivně budou muset dojíždět za vyšetřením, ke kterému je potřeba sonograf. Ten měli k dispozici v soukromé poliklinice v Kraslicích. Avšak rozbil se. Její majitelé oznámili, že pořízení nového přístroje je příliš nákladné, a o pomoc s financováním se obrátili na samotné město. To včetně Svazku měst a obcí Kraslicka příspěvek odmítá. Obává se totiž investic do privátního sektoru.

Nový sonograf stojí sedm set tisíc korun. Lékař a spolumajitel lékařského zařízení František Vlček říká, že by ho poliklinika z výkonů jen stěží platila. „Nebereme pořízení sonografu městem jako investici do polikliniky, nýbrž jako službu pacientům na Kraslicku. My jen nabízíme prostory a personál,“ říkal Vlček ještě před časem. Teď už ale poliklinika otáčí. Reaguje tak na spekulace kolem případného příspěvku. „Tvrdí se, že poliklinika chce po městě peníze, aby na sonografu vydělávala. Přitom by sloužil všem lékařům z Kraslicka. Ať ho tedy provozuje, kdo chce. My už říkáme ne. Trpí tím jen lidé, kteří už nyní musí za vyšetřením dojíždět do Sokolova. Pro lékaře není problém vypsat žádanku,“ uvedl lékař.

Nesouhlas s příspěvkem vyslovil Svazek měst a obcí Kraslicka. Opírá se o složitou situaci kolem koupě rentgenu právě pro soukromou polikliniku. Na tu se za podpory topmodelky Ivy Kubelkové vypsala sbírka. Zbytek zaplatily města a obce. „Rentgen zůstal v majetku svazku a provozuje ho privátní sektor. Nemůžeme ho vyvést z účetnictví. Navíc platíme drahou údržbu a ani od polikliniky nevíme, kolik rentgen vydělává. Jen za novou lampu jsme zaplatili 150 tisíc. Třeba by výnosy tuto údržbu zaplatily,“ míní místostarosta Kraslic Lubomír Zach. Proto se také svazek i město podle jeho slov zdráhají podobných investic. Podle zastupitelů by pak koupě mohla vyvolat vlnu žádostí dalších privátních lékařů. „Taky by pak mohli chtít po městě penze na své přístroje,“ řekla zastupitelka Pavlína Poledňáková. Připustila to nedávno i kraslická gynekoložka a zastupitelka Dana Schwarzová.

Debaty o zdravotní péči jsou v poliklinice na denním pořádku. Pro starší pacienty je cestování nepříjemné. „Bylo by pohodlnější, kdyby přístroj tady fungoval. Půl dne jinak strávím na cestách,“ řekla jedna z pacientek.