Architektura padesátých let, ve světě nazývaná tradicionalismus, v Česku pak socialistický realismus neboli Sorela, je ve světě uznávaným stylem. Svědčí o tom i fakt, že francouzský Le Havre je zařazený do seznamu památek UNESCO.

„Snad je to dostatečný důvod k tomu, abychom ostrovskou architekturu přijali s respektem a pochopením,“ konstatoval Marek Poledníček, ředitel Domu kultury Ostrov. Právě kolektiv pracovníků stánku kultury, který je sám o sobě nejvýznamnějším ostrovským představitelem Sorely, je autorem projektu Architektura 50. let 20. století v Karlovarském kraji a Sasku. „Poválečná architektura v obou regionech nám připadá hodně podobná. Proto jsme také projekt, spolufinancovaný z prostředků Evropské unie a podporovaný Karlovarským krajem, zrealizovali,“ uvedl Poledníček.

V rámci projektu vznikla celá řada propagačních materiálů. „Ty budou k dispozici nejen v ostrovských informačních centrech, ale také na druhé straně hranice. Výsledky našeho snažení jsme ve dnech 4. až 6. ledna prezentovali na veletrhu v Chemnitz,“ dodal Poledníček.