Soudkyně Jana Vyletová stranám doporučila, aby se pokusily dospět k vzájemnému vyrovnání. Dnes to řekl starosta Bublavy Igor Jirsík (nez.). Okresní soud v březnu rozhodl, že Skanska musí zadlužené obci vrátit 57 milionů korun, které obec firmě zaplatila ze státních dotací.

„Předpokládám, že nás Skanska vyzve po vánočních svátcích k jednání. My ale nemáme příliš mnoho možností, o čem jednat," řekl Jirsík.

Okresní soud v Sokolově ve sporu, který se táhne od roku 2007, naposledy rozhodl tak, že smlouva mezi obcí a firmou byla od počátku neplatná, protože ji tehdejší zastupitelstvo neschválilo, ale jen vzalo na vědomí. Obec také nemusí, podle rozhodnutí okresního soudu, doplatit firmě Skanska 19 milionů za nezaplacené faktury.

Kvůli akvaparku skončila obec v dluzích. Většinu dotací od státu totiž musela vrátit. Z celkových 33 milionů, které po odpuštění části pokuty musela Bublava zaplatit, by měla státu ještě vracet 19 milionů.

Podle Jirsíka obec na dlouhý spor doplácí například tím, že nemůže žádat o žádné dotace. „Každá dotace jde přes nějaké ministerstvo. Ale protože dlužíme státu, tak si na ně nesáhneme. Já jsem sice vyhrál už čtvrté volební období, ale už mám pocit, že to lidi v obci přestává bavit. Když jedete po republice, všude je vidět, jak se jim daří, jak se dělají nové chodníky, kanalizace, osvětlení. My se o něco snažíme, ale je to málo," shrnul Jirsík.

Akvapark začala Bublava stavět v roce 1999. Na stavbu nejprve malá obec se 320 obyvateli, navíc bez zdroje vody, dostala dotace. Když ale přestaly přicházet, na dostavbu už vesnice neměla. Kvůli splácení dotací za akvapark patří mezi nejzadluženější obce v zemi.