Už dříve sankci potvrdil Krajský soud v Brně. Ředitel školy Pavel Janus zatím nemá rozsudek k dispozici. „Zatím tak mohu říct jen to, že s ním samozřejmě nesouhlasíme,“ konstatoval. To byl i důvod, proč škola proti rozsudku brněnského krajského soudu podala kasační stížnost.

Nové prostory škola využívá od roku 2012. Žáci do školy chodili i v době, kdy se interiér předělával. S tím souvisely požadavky na bezpečnost, které měly minimalizovat dopady na chod školy. Tato opatření ale vzdělávací instituce v zadávací dokumentaci jasně nespecifikovala, což byla podle ÚOHS chyba. Škola se v minulosti hájila tím, že rekonstrukční práce byly ojedinělé i v rámci ČR a stavební firmy mohly přijít s řešením, které laici ani neznají. Už dříve Krajský soud v Brně konstatoval, že škola měla uvést v zadávací dokumentaci alespoň příklady, co si od firem v tomto konkrétním bodě představuje. Tím, že to neuvedla, byly nabídky firem odlišné a těžko porovnatelné.
Úřadu se také nelíbilo to, že škola po firmách chtěla bankovní záruku vystavenou tuzemským peněžním ústavem. Diskriminovala tak firmy spolupracující se zahraničními bankami. Také tento závěr ÚOHS soud potvrdil.

Nové centrum prevence sokolovské MP za dobu svého fungování hostilo již řadu zajímavých setkání.
Studenti gymnázia nahlédli do trestné činnosti v kraji

Rekonstrukce a dostavba sokolovské střední školy byla jedním z projektů, kvůli kterým kraj musel zaplatit plošnou korekci 308 milionů korun Regionálnímu operačnímu programu Severozápad. ÚOHS se případem zabýval od konce roku 2012.

Kromě pokuty od ÚOHS dostala škola, respektive kraj jako zřizovatel, už čtyři sankce od ROP Severozápad, který stavbu dotoval, nebo Ministerstva financí. Dvě z nich už byly zrušeny. Další, už zaplacená pokuta byla snížena z více než 40 milionů o 33 milionů. Na tyto peníze ale kraj od státu stále čeká. Poslední doručená sankce za pochybení při zadávání stavebního dozoru je na 823.000 korun. I proti ní se kraj chce bránit.

Škola v Sokolově je architektonicky výjimečná sedmipatrová stavba pro 750 studentů. Jejím autorem je architekt Roman Koucký. Od roku 2012 poskytuje moderní zázemí studentům největší střední školy v okrese.

Ilustrační foto.
Zloděj kradl vše, na co přišel, způsobil škodu za desítky tisíc