Do poněkud složité situace se dostala soukromá onkologická ambulance, kterou stále provozuje společnost v karlovarské Libušině ulici, jíž zcela vlastní známý lékař Roman Šmucler pod hlavičkou firmy Asklepion. Vážně nemocní pacienti, kteří mohou toto centrum využívat, ale nemusejí mít obavy, že by museli za léčbou cestovat desítky kilometrů a že by jim v Karlových Varech nebylo pomoci. Postará se ně o Karlovarská krajská nemocnice Karlovy Vary (KKN). Jak informovala mluvčí Markéta Singerová, pro onkologickou ambulanci se právě rekonstruují prostory v jednom z pavilonů, otevřít by se měla od září.

V Libušině ulici do konce května působili dva onkologové, kteří za karlovarskými pacienty ale dojížděli z Plzeňska. K 31. květnu jeden z nich ukončil své působení v Karlových Varech, a tak od 1. června ordinuje v ambulanci už jen jeden lékař - Hana Korunková.

„Přetáhli mi doktora, čímž došlo ke snížení stavu lékařů v naší ambulanci. Samozřejmě, že i pro mě je prioritou, aby v Karlových Varech byla zachována onkologická péče. Podle mě je jednodušší, aby ji převzala nemocnice. Má na to i vybavení,“ komentoval situaci majitel objektu Šmucler.

Sokolovské plovárny nabízí koupání v přírodní i pitné vodě. Letos zdražily vstup
Sokolovské plovárny nabízí koupání v přírodní i pitné vodě. Letos zdražily vstup

„S Asklepionem jsme v kontaktu a snažíme se společně zajistit péči o onkologické pacienty,“ reagovala mluvčí KKN.

Jak doplnila, nemocnice skutečně počítá s tím, že pacienty z Libušiny ulice převezme. „Už máme i příslib od paní doktorky Korunkové, že by u nás nastoupila. Rozšířila by tak tým onkologů, který bohužel zatím tvoří jen dva lékaři. Ti u nás ordinují jednou týdně. Nyní pokračují práce na projektu generelu nemocnice, kde je kompletní onkologické centrum, zároveň nyní adaptujeme prostory pro onkologickou ambulanci a stacionář tak, abychom mohli navýšit kapacitu,“ upřesnila.

Právě v nedostatku specialistů vězí zatím největší komplikaci pro otevření onkologické ambulance. A tak KKN už aktivně začala hledat onkology. „Sháníme i absolventy, které bychom si vychovali,“ doplnila Singerová.

Počet onkologicky pacientů bohužel stále stoupá. A i když medicína zaznamenává pokroky, situace je stále taková, že karlovarská ambulance není pro všechny pacienty, kteří s touto zákeřnou nemocí bojují. K dispozici jsou tam jen tři postele a jedno křeslo, a to opravdu pouze pro lidi, kteří se léčí ambulantně.

Objekt, kde nyní sídlí, kdysi patřil městu Karlovy Vary. Na počátku milénia, tedy před více než dvaceti lety, ho prodalo společnosti Onkologická ambulance s.r.o., která byla tou dobou v objektu už několik let v nájmu a investovala do něj miliony korun. „Kupní cena byla započtena proti provedeným investicím,“ připomenul mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Společnost Onkologická ambulance založil v roce 1997 chomutovský lékař Milan Kůta, v roce 2011 přechází do firmy Šmucler jako jednatel. „Co bude s objektem? To jsme zatím neřešili. Zaplatili jsme za něj částku, za níž je nyní tento dům neprodejný. Potřebuje opravit, protože se do něj dlouhé roky neinvestovalo,“ uzavřel Šmucler.