Od července letošního roku bude jejich životní koloběh sledován prostřednictvím webkamery umístěné na jednom z komínů. Dalším z oblíbených míst, kde sokoli stěhovaví pobývají, je areál ve Vřesové.

Na komínech jsou budky, které tam na počátku roku 2014 nainstalovali pracovníci Elektrárny Tisová. Po několika týdnech je obydlel jeden pár sokolů. „Každoročně vyvádějí dvě až čtyři mláďata v jednoduché budce z pozinkovaného plechu umístěné na koruně zděného komína. Od roku 2014 vyvedl tento pár cirka 24 mláďat. V přírodě se dožívají 15 let. Žijí tam společně s námi a zdá se, že si vzájemně nepřekážíme,“ popisuje technický ředitel elektrárny Marcel Friml.

Ilustrační foto
Karlovarský kraj opět pomůže s ordinacemi pro chybějící lékaře

Sokoli začínají hnízdit v březnu a po 30 dnech se jim líhnou mláďata, o které se rodiče přibližně 6 týdnů pečlivě starají. „Letos v květnu se je chystám kroužkovat, tím se zavedou do evidence kroužkovací stanice a v případě odchycení, nálezu zraněného, případně uhynulého jedince, nebo při odečtu na kameře či fotopasti je pak můžeme identifikovat a sledovat jejich přesuny a přežívání,“ vysvětluje ornitolog Václav Beran. S instalací další webkamery počítá Elektrárna Tisová v červenci 2024.

Elektrárna Tisová je nejzápadněji situovaným energetickým zdrojem ČR a nejstarší hnědouhelnou elektrárnou. Palivo, tedy hnědé uhlí, dodává dvěma technologickým celkům elektrárny společnost Sokolovská uhelná. Kromě výroby elektrické energie produkuje elektrárna i tepelnou energii pro centralizované zásobování regionu Sokolovska teplem.