Do sokolovského areálu Bohemia dorazili sprejeři. Vrhli se na plechový parovod, který vede podél areálu, a začali předvádět své umění. Na zelený plechový kryt nastříkala své výtvory skupina Graffneck, která spolupracovala na známém českém filmu Gympl.
„Kontaktovali nás pořadatelé festivalu ze Sokolova a nám se nápad líbil. Nevzhledný parovod je pro to jako dělaný. Graffiti na takováto místa prostě patří. Můj názor je, že v tomto konkrétním případě se tím místo zkulturní. Rozhodně nesouhlasíme s graffiti na nevhodných místech, jako jsou třeba kulturní památky. Pokud jde o konkrétní výtvory na parovodu, je to čistá improvizace,“ řekl Štěpán z pražského Graffnecku.
Akce sprejerů byla legální. I tak na policii volali lidé, kteří si jich u parovodu všimli.

Projekt je součástí blížícího se Festivalu Proti Papalášství, což je podtitul bývalé totalitní politické písně. Festival začíná v pondělí 15. června v sokolovském kině Alfa večerem Respektu, na němž bude promítnut dokument o Plastic People Of The Universe, svou poezii přečte Ivan M. Jirous a zahrají skupiny Friday a Znouzectnost.

Na webových stránkách www.fpp-sokolov.cz mohou lidé hlasovat ve finišující anketě Český papaláš, kterou zatím vede Jiří Paroubek. Prasárně roku zatím vévodí vyjádření nedůvěry vládě a Olga Zubová s Věrou Jakubkovou jsou průběžně nejlepšími skokankami roku. Vítěz ankety se může těšit na opravdu originální nápad pořadatelů. Obdrží totiž cenu v podobě plata se sádrovým vajíčkem, jejímž autorem je Lukáš Botka, strůjce „vaječného protestu“ na předvolebních mítincích sociální demokracie.
„Takové vajíčko visí nad každým politikem bez ohledu na jeho stranickou příslušnost, pokud se bude chovat jako papaláš,“ uvedl Botka s tím, že on osobně už bude volit jiné formy protestu než házení vajíček. „Celá cena včetně plata bude ze sádry, takže to je jistě cena, která má svoji váhu,“ dodal jeden z pořadatelů.