Jak může být nebezpečný pepřový sprej a co všechno může způsobit v uzavřeném prostoru, se v pondělí přesvědčili obyvatelé věžového domu v Poděbradově ulici. Někdo zde totiž v chodbě a do výtahu nastříkal několik dávek ´dráždivé´ látky, která se na schodišti držela a ohrožovala zdejší nájemníky. Kvůli úniku neznámé látky na místo dorazili chodovští a sokolovští hasiči společně s městskou i státní policií.

„Po příjezdu jsme z nebezpečného prostoru okamžitě vykázali osoby a všem obyvatelům řekli, aby nevycházeli ze svých bytů,“ uvedl velitel Sboru dobrovolných hasičů v Chodově Jiří Kiss. „Vnitřním průzkumem v dýchací technice byla provedena detekce toxických a výbušných plynů. Žádná nebezpečná koncentrace ale zjištěná nebyla. Zřejmě se totiž jednalo o pepřový sprej,“ dodal velitel.

Prostor ´zamořené´ chodby museli záchranáři odvětrat. „Při zásahu, který trval asi hodinu, se jeden ze strážníků nadýchal plynu. Kvůli tomu byl také pro jistotu vyšetřen lékařem,“ poznamenal Kiss s tím, že nikdo z nájemníků nebyl zraněný.
Ne vždy ale podobné případy končí bez komplikací. Před rokem chodovští hasiči řešili hned dvě podobné situace. „Jednou se neznámého plynu nadýchala těhotná žena, která musela být dokonce hospitalizována v nemocnici. To je důkaz, že podobné případy se nesmějí podceňovat,“ zdůraznil velitel.

Podle chodovského preventisty Ladislava Staňka není zneužívání obranných sprejů ve městě nijak neobvyklé. „Většinou to dělávají mladíci, kteří se nudí a baví se tím, jak lidé vybíhají ze zamořeného vchodu a kašlou. Když je pak kontrolujeme, nic nenajdeme. Sprej totiž předtím někde ukryjí,“ sdělil Staněk. „Podobné věci se ale nedějí jen na ulici. Sprejem děti stříkaly už i ve školních šatnách, ve třídě, a dokonce i v obchodě,“ pokračoval preventista.