Stále větší drzost mají sprejeři, kteří na Sokolovsku ničí fasády domů, kreslí po autobusových zastávkách a výlohách obchodů. Nejen že se jejich kresby objevují stále častěji, navíc si vybírají místa, jenž většina lidí považuje za nedotknutelná. Například v Sokolově vandalové postříkali pravoslavnou kapli Nejsvětější trojice. V Kraslicích si zase troufli na pomník spoluzakladatele městských sadů Karla Preise.

„Co na to říci? Je to lumpárna,“ reagoval předseda Spolku přátel města Kraslic Rudolf Junghans. „Když se to dá umýt, tak nás to ani tolik nebolí. Mnohem horší bylo, když nám vandalové poničili lesní pobožnost, kde zdemolovali informační tabuli, vytrhali stromky a dokonce ukradli plechy, které jsme museli nahradit lepenkou,“ pokračoval předseda. Současně poznamenal, že podobné čmáranice zohyzdily také lesní jeskyni, kterou členové spolku vlastními silami zvelebili.

Častým cílem sprejerů v Sokolově je fasáda městského domu kultury.
„Kresby se tu objevují docela často, zhruba jednou týdně,“ potvrdil Jan Görgl, který v kulturním domě pracuje jako údržbář. „Nám to přidělává jenom práci. Někdy se to totiž dá odstranit speciálním gelem, pokud však někdo fixou pokreslí třeba dveře, tak je malér. To se jen velmi těžko čistí a navíc trpí základní podklad,“ vysvětlil Görgl.

Policie podle její mluvčí Andrei Kávové řeší v současné době hned sedm případů řádění sprejerů na Sokolovsku. Pomalované fasády mají prý na svědomí především nezletilci. „Pokud se sprejerství dopouští celá skupina, hrozí pachatelům až tři roky vězení. Jednotlivci pak rok,“ uvedla Kávová.

A jaký mají názor na sprejerství členové Pravoslavné církve v Sokolově? „Pomalování naší kaple samozřejmě odsuzuji. Stejně tak bývají rozčilení lidé, kterým někdo pokreslí novou fasádu. Já si myslím, že dokud policie viníka nechytí a nenechá ho to všechno uhradit, tak se situace nezlepší,“ řekl jeden z členů sokolovské církve. „Podle mě to všechno dělá banda výrostků. Mně třeba počmárali automobil. Sice jsem to odstranil, ale lak mám stejně zničený,“ doplnil.