Novodobý nešvar, sprejerství, se nevyhýbá ani Sokolovsku. Kresby a nápisy se zde objevují na autobusových zastávkách či fasádách domů. K vidění jsou ale i na informačních tabulích nebo výlohách obchodů. Výjimkou není ani cokoli nového – čistého, upraveného, to sprejery nejvíce dráždí, lidově řečeno jako krocana červená barva.

Například v Sokolově se rádoby ´umělci´ zaměřili na nové autobusové zastávky na sídlišti Michal, fasádu obchodního domu Perla či nové prolézačky v proluce domů v ulici Wolkerově. Na sprejery se zaměřují i sokolovští městští strážníci.

„Dva případy sprejerství jsme v těchto dnech předávali Policii České republiky. Jedná se totiž o trestný čin a ten my neřešíme,“ uvedl velitel Městské policie v Sokolově Zdeněk Bína. „My se na ně zaměřujeme, neboť ničí městský majetek,“ doplnil.

S pomalovanými výlohami obchodů a fasádami domů se potýkají i Kraslice. Vedoucí tamního obvodního oddělení policie Karel Stodola ale říká, že problém není nijak dramatický.
„Nejedná se o klasické sprejerství. Nápisy tvoří spíše děti,“ řekl. Před časem skupinka dětí pomalovala lihovými fixy například budovu autobusového nádraží, vstupní dveře panelových domů a výlohy obchodů na hlavní silnici.

Mluvčí městského úřadu Pavel Reichard pak uvedl, že s vandaly se město potýká neustále. „Před několika dny opět někdo pomaloval fasádu radnice. Likvidace pak akorát stojí město peníze,“ doplnil.

Od sprejerů a podobných nenechavců má naopak klid obec Vintířov.
„Tento nešvar se nás netýká. Spíše bývají rozbité zvonky u obytných domů nebo poničené či zablácené fasády. To když si o zeď děti kopou míčem,“ sdělil starosta Vintířova Jiří Ošecký.
„Pokud by se u nás nějaký sprejer objevil, tak by ho jistě dříve nebo později zachytily naše kamery. Ty sledují dění například kolem základní školy a obecního úřadu,“ pokračoval Ošecký s tím, že právě tyto budovy mají novější fasády.