Relativně úspěšná. Tak označuje Bedřich Náprava, provozovatel lyžařského areálu v Jáchymově na Novém Městě letošní lyžařskou sezonu. Úspěšná sezona má podle jeho slov dva atributy: musí vyjít Vánoce a jarní prázdniny.

„Vánoce letos vyšly jako kouzlem. Napadlo hodně sněhu. A jarní prázdniny? Pokud nezačne výrazně pršet, měli bychom je také přežít,“ konstatoval Náprava. Ačkoliv byla letošní zima zatím na sníh bohatá, bez technické pokrývky by se provozovatelé lyžařských areálů neobešli. „Pokud teplota klesne pod minus pět stupňů, zasněžujeme. Takže naposledy sněhová děla běžela ve čtvrtek,“ popsal situaci provozovatel lyžařského střediska.

Všichni soukromí provozovatelé zimních radovánek ovšem vědí, že jejich byznys stojí a padá na přízni či nepřízni počasí. Některé zimy pro ně mohou být likvidační. I do takové situace se už Bedřich Náprava dostal. „Když není podnikatel zatížený půjčkou či leasingem, výpadek jedné či dvou sezon by ho neměl zruinovat. Nás však málem protopily sezony v letech 2007 a 2008. Sněhu bylo poskrovnu, a leasingová společnost, přes kterou jsme nakoupili šestisetmetrový vlek – kotvu, byla neúprosná. Ale přežili jsme to,“ popsal krizové momenty podnikání.

Lyžařský areál Bedřicha Nápravy je spíše rodinným podnikem. „Vše se snažíme zvládat sami. Máme jenom pár zaměstnanců,“ popsal situaci v rodinné firmě její šéf. Do budoucna se chce zaměřit hlavně na cílovou skupinu rodin s dětmi. „Nápadů je dost a konkurence nespí,“ řekl Náprava. A tak ke třem vlekům v příštích letech přibudou další atrakce. V plánu je například snowpark či bobová dráha.