Dvacáté výročí založení si v těchto dnech připomíná Denní centrum Mateřídouška v Chodově. U jeho zrodu stála současná ředitelka Věra Bráborcová, která i po letech stále srší nápady a místo sáhodlouhého bilancování raději mluví o budoucnosti. Tu vidí v dalším rozšiřování služeb pro klienty s mentálním a kombinovaným postižením. Stacionář už dávno není jen místem, kam dochází jen Chodovští. Mateřídouška se stala osvědčenou značkou, známou po celém Karlovarském kraji.

A co bylo vůbec tím prvním podnětem pro založení stacionáře? „Jako matka postiženého dítěte jsem oslovila tehdejšího starostu Smolku. Slyšela jsem totiž, že se tu má v panelovém domě rušit školka pro děti vyžadující zvláštní péči. Chtěla jsem využít prázdné prostory a něco pro ně udělat,“ zavzpomínala Bráborcová. „Následně se to všechno rozjelo. Nebylo to však jednoduché, už od samého začátku nás chtěli rušit a pořád jsme museli za stacionář bojovat. Odrazovali nás dokonce i odborníci. Starosta nám ale řekl, že pokud se to teď nepovede, tak už další pokusy budou marné,“ doplnila ředitelka s tím, že prvotní záměr vybudovat zařízení v patře panelového domu padl. „Starosta nám nabídl mnohem lepší místo, a to prostory v budově bývalých jeslí,“ podotkla.

Jak stárne Mateřídouška, stárnou i její klienti. Stacionář pro ně v lednu 2009 otevřel terapeutické dílny, kde se učí manuálním dovednostem a pracovat. Sem mohou docházet po ukončení školní docházky. „Rád spravuji a vrtám do dřeva,“ svěřil se 25letý Štěpán.

Původní kapacita dílen byla dvacet klientů, letos ale povyrostla na třicet pět. „Jelikož jsou dílny zcela naplněné, rozhodli jsme se, že je rozšíříme o detašované pracoviště v Sokolově. Tento krok můžeme uskutečnit díky krajskému úřadu a za využití individuálních projektů Karlovarského kraje,“ sdělila Bráborcová. „Už máme prostory, chystáme projekt a na jaře by se zařízení mělo rozjet. Pro klienty ze Sokolova by to znamenalo, že by už nemuseli jezdit k nám do Chodova, čímž by ušetřili cestu,“ vysvětlila ředitelka.

Psali jsme před lety - 9. listopadu 2000

Kulatiny slavily včera dopoledne vychovatelky a klienti denního stacionáře pro děti s mentálním a kombinovaným handicapem, který v Chodově působí od 5. listopadu 1990. Desáté narozeniny si připomněli besídkou, na niž byli pozváni zástupci spolupracujících organizací, města, okresního úřadu i zřizovatelského okresního ústavu sociálních služeb.
„Začínali jsme před deseti lety se sedmi dětmi, dnes jich tu máme třicet, které sem denně docházejí nejen z Chodova, ale z celého okolí,“ řekla vedoucí stacionáře Věra Bráborcová, jež se svou kolegyní Marií Sadilovou stála u vzniku zařízení. Obě zde dodnes pracují. „Snažíme se být našim klientům druhou rodinou, poskytující zázemí, z něhož se mohou snadněji integrovat do společnosti,“ uvedla.

Rok 2010

Dnes Mateřídouška stojí na vlastních nohách. Samostatně začala fungovat od ledna roku 2008. „Klientům poskytujeme komplexní péči. Zajišťujeme logopedii, rehabilitaci a výchovné činnosti. Ale nesuplujeme školu. Pokud rodina chce, může nám před začátkem výuky dítě dát a my ho do školy odvedeme a po skončení znovu vyzvedneme,“ vyjmenovala nabízené služby Bráborcová. Mateřídouška se dnes věnuje 45 klientům. Uplatnění tu našlo osm pracovníků v přímé péči a jeden fyzioterapeut.