„Věčná škoda, každého kusu dřeva, který zbytečně skončí v kontejneru. Naši kluci by si s ním už jinak poradili,“ prohlásil řemeslník s tím, že výuka manuální zručnosti je pro klienty velice důležitá.

Jeho názor sdílí i vedoucí stacionáře Věra Bráborcová. „Pracovní výchova je součástí takzvaného programu celoživotního vzdělávání, kterým prochází všichni naši klienti. Například Jirka měl za úkol vyrobit ptačí budku. V knihovně si vyhledal vše potřebné, nashromáždil materiál a pod dohledem pana Lenka začal tvořit,“ vysvětlila Bráborcová.

Pracovní výchovu mají klienti Mateřídoušky jedenkrát týdně. Scházejí se v malé dílničce, kde kutí celý den. „Už jsme společně vyrobili spoustu pěkných věcí - houpacího koně, kovbojský vůz či postavičky Večerníčka,“ vyjmenoval Lenk. „Práci ve stacionáři neberu jako zaměstnání. Je to spíše můj koníček. Celých 34 let jsem makal na šachtě a neměl jsem čas na kutilství. Teď si to v důchodu mohu alespoň vynahradit,“ pousmál se penzista.

Stejnou radost z výuky mají i klienti. „Baví mě to, moc. Doma už mám ruku na drátech, kterou jsem vlastními silami sestavil,“ pochlubil se klient Mateřídoušky Tomáš Karais.