Nadšenci s lucerničkami či petrolejkami čekali v sobotu netrpělivě na příjezd rychlíku na sokolovské nádraží. Přijeli v něm totiž skauti, kteří dovezli Betlémské světlo. Během krátké zastávky ve stanici si přítomní nechali zažehnout svůj plamínek a poté ho odnášeli do svých domovů či kostelů pro ostatní. Nechyběli mezi nimi ani skauti z habartovského střediska Dýmka. Kde světlo rozdají a jaké další vánoční akce chystají, prozradil jeden z tamních skautů Martin Dvořák.

Jaký je zájem o Betlémské světlo?
Letos se jedná o 26. ročník této akce, do které se zapojuje každým rokem více a více skautů po celé České republice.

Kde všude si budou moci poté lidé odnést plamínek?
Skauti roznášejí světlo především svým známým skautským přátelům, sponzorům, ale také do mnoha kostelů a na další místa, odkud si mohou lidé Betlémské světýlko odnést domů. Skauti po celé republice nahlásili více než 400 míst, z toho jich je 17 v Karlovarském kraji, kde bude Betlémské světlo k dispozici. Betlémské světlo se tak díky skautské štafetě dostane na všechna místa v České republice a tam, kam nedojedou skauti, si Betlémské světlo předají sami lidé. Všechna místa jsou uvedena na www.betlemskesvetlo.cz.

A co konkrétně u vás v Habartově?
Skautky ze skautského střediska Dýmka Habartov vytvořily pro předávání Betlémského světla speciální lucerničky se skautskou lilií, ve kterých bude Betlémské světlo rozdáváno v okolí Habartova. V Habartově bylo veřejně Betlémské světlo rozdáváno v neděli 20. prosince na 4. adventním zpívání, které zajišťují skautky s hudebním doprovodem paní Haufové.

Předávat jej budete u známého betlému?
Ano, u skautského betlému, který jsme letos díky příspěvku města a práci Petra Běhounka (Běhyho) mohli rozšířit. Skautský betlém se již stal neodmyslitelnou součástí habartovské výzdoby, a to díky ručně malovaným postavám od naší členky Milušky Lísalové a perfektnímu zpracování členů habartovského střediska. U tohoto betléma probíhaly adventní koncerty, které letos byly nejúspěšnější v celé své historii.

Vaše středisko i poté pořádá řadu vánočních akcí. Prozraďte jaké?
Po obědě na Štědrý den (po tom obědě, který vlastně kvůli zlatému prasátku není) se sejdou habartovští skauti ve své klubovně se zásobami a vydávají se do lesa ke krmelci na krmení zvířátek. Zde nadělíme nějaké dobroty v podobě kaštanů, suchého pečiva nebo ovoce dravé lesní zvěři. Tato akce je především určena pro rodiče, kteří vyšlou jen děti, aby měli doma čas vše nachystat. A děti nesedí jen doma. Každým rokem se přidává více rodičů, kteří jdou na tuto procházku s námi.

Nebude chybět letos štědrovečerní zpívání?
Nebude. Po štědrovečerní večeři probíhá na náměstí poslední Vánoční zpívání, které je provázeno rozdáváním Betlémského světla. Hlavní myšlenka toho štědrovečerního zpívání je možnost popřát svým přátelům, kamarádům a známým šťastné a veselé Vánoce. Po ukončení zpívání probíhá „tajná" akce pro členy skautského střediska. Odcházíme společně na Hrádek, kde z batohů vyndáme bramborový salát a vaječný likér a hodnotíme, čí salát nebo vaječný likér je nejlepší. Začátkem ledna bude skautský betlém zbourán a opět budou pokračovat oddílové schůzky v naší skautské klubovně.

Co byste popřál za vaše středisko lidem?
Za skautské středisko Dýmka Habartov vám přejeme klidné a hezké vánoční svátky, ať to jsou svátky plné klidu, radosti a pohody s rodinou a těmi nejbližšími, a úspěšný rok 2016!