Jde o rozšíření služeb, které poskytuje Potravinová banka Karlovarského kraje. Po celém Česku potravinové banky doplní síť 150 mobilních i statických výdejních míst, díky kterým se potravinová pomoc dostane tam, kde byla složitě dostupná nebo k lidem, kteří ji doposud nedokázali čerpat. V našem regionu podle ředitele zdejší Potravinové banky Milana Hlouška pomoc potřebují hlavně senioři, kteří se buď ostýchají o pomoc žádat nebo neví kam zajít.
"Do tohoto výjimečného projektu, který je realizován ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí se zapojuje také naše Potravinová banka Karlovarského kraje. Půjdeme cestou mobilních výdejen. Tento způsob je podle nás efektivní v tom, že je flexibilní a může se přizpůsobit aktuální situaci. Stále častěji nám totiž telefonují senioři se žádostí o potravinovou pomoc," říká Hloušek.
Podle jeho slov byl celý projekt spuštěn v červenci a v těchto dnech se tipují ve spolupráci s obcemi a neziskovými organizacemi místa, kam budou zajíždět. Prvním, kdo podepsal spolupráci, bylo město Chodov.
"Cílíme na seniory, samoživitele i lidi v nouzi. Dosavadní aktivity naší potravinové banky zůstávají beze změny. Mobilní výdejny jsou bonusem navíc," konstatuje Hloušek.
Konkrétně bude pomoc vypadat tak, že se domluví konkrétní místo a den, kam lidé z banky přijedou. Na místo nemůže přijít kdokoliv, ale půjde o předem vytipované lidi, kteří budou mít jakýsi voucher. Na daném místě pak dostane balíček.
"V plánu je spolupráce nejen s malými obcemi, ale například s městy typu Karlovy Vary, Cheb a dalšími. Právě z větších měst se stále častěji ozývají senioři se žádostí o pomoc," vysvětluje Hloušek. Pomoc bude mířit i do míst, kde je špatná dostupnost nebo tam není sociální služba. Velmi dobrou a letitou spolupráci má banka s farními charitami v Sokolově a Kraslicích. Projekt je spuštěn prozatím na tři roky.