Velikonoční razítko míří do celého světa
Kraslice – Speciálním velikonočním razítkem začala tisknout pošta v Kraslicích na Sokolovsku. Na pohlednicích nebo obálkách se tak objeví ojedinělý nápis Velikonoční pošta Kraslice, který poputuje do celého světa. Na razítko přitom netrpělivě čekají filatelisté. Pošta totiž letos tiskne novým motivem. Na příležitostném razítku je nově vyobrazený kohout s kraslicí, datum a právě nápis Velikonoční pošta Kraslice. Pošta už registruje první zájemce.

Nespokojení občané se dočkají další zeleně na Starém náměstí

Sokolov – Nevzhledné květináče na Starém náměstí v Sokolově jsou trnem v oku mnohým občanům. Považují je za nevkusné a ptají se, zda je to ona slibovaná zeleň. Již toto léto by se měly nádoby mnohem více zazelenat. Ne pouze barvou, ale opravdovou zelení. Její pořízení plus následná péče o ni vyjdou město na téměř půl milionu korun.

Domy hrůzy budou strašit dál
Sokolov – Sokolovští radní si s problémovým sídlištěm nad kinem Alfa poradili po svém. Dvě stě bytů i s neplatiči prodali před lety soukromé firmě. Mazaně tak vyřešili letitý problém. Bytové jednotky koupil od města před lety i s nájemníky liberecký podnikatel Alexandr Kendik. Slíbil je opravit a poskytnout lidem nové bydlení. Učinil tak jen z části. Zbylé domy hrůzy jsou trnem v oku doslova všem. Lidé se stále dokola ptají, proč se domy neopraví nebo dokonce nezbourají.

U Jindřichovic leží ostatky stovek vojáků ze zajateckého tábora
Jindřichovice – Ostatky zřejmě až 1600 Srbů, desítek Rusů a zřejmě i Italů jsou pochovány v lesním hřbitově u Jindřichovic. Pohřbeni tam byli v blízkosti jednoho z největších zajateckých táborů na území tehdejší rakouské monarchie během 1. světové války. Hřbitov však dnes připomínají jen poničené kříže, několik dochovaných či povalených náhrobků a ohradníky od plotu. Srbové ale chtějí lesní hřbitov renovovat. V Jindřichovicích jim patří zhruba hektarový pozemek s unikátním mauzoleem, kde je uloženo téměř tisíc malých rakví s exhumovanými kosterními ostatky vojáků, především Srbů (7100).

Pořadatel oper ustoupil, Rusalka se vrací zpět pod loketské nebe
Loket – Zastupitelé města Lokte se projevili jako vášniví milovníci klasických operních kousků. Při jednání s pořadatelem festivalu Loketské kulturní léto Janem Ježkem o tom, jaká představení v červenci ve zdejším amfiteátru proběhnou, si prosadili legendární Dvořákovu Rusalku namísto rockové opery Jesus Christ Superstar.
Fakulta v Sokolově bude, přihlásilo se 50 studentů
Sokolov – Celkem padesát pět uchazečů z Karlovarského kraje se přihlásilo k dálkovému studiu na Západočeské univerzitě v Plzni. Výuku ale budou absolvovat v Sokolově v integrované střední škole technické a ekonomické, kde vzniklo odloučené pracoviště strojní fakulty. To zde vzniklo díky iniciativě Karlovarského kraje a po domluvě se Západočeskou univerzitou.
Hřebeny vede stezka Olověný Hartenberg
Hřebeny – Olověný Hartenberg. Takový nese název nová naučná stezka, kterou slavnostně otevřelo v Hřebenech v okolí zříceniny hradu Hartenberg občanské sdružení Permon ze Sokolova. Na kontě už tak Permon má otevření druhé stezky. Ta první je v Horním Slavkově a nese název Uranová Golgota. Sdružení je přitom vybudovalo díky dotacím.
Turista v mobilu provede lidi zajímavými místy
Sokolovsko – Sokolov a jeho okolí se staly součástí nové aplikace pro mobilní zařízení pod názvem Turista v mobilu. Ta má zpříjemnit turistům i místním obyvatelům návštěvu města a zajímavých míst v regionu. Každý den přibývají v aplikaci nová zajímavá místa. Možnou nevýhodou může pro někoho být nutnost rychlejšího připojení k internetu.
Posilování pod širým nebem si borci pochvalují
Sokolov – Kdo nechce navštěvovat fitcentra a posilovny, lopotit se tam s činkami a přesto chce být fit, má jedinečnou možnost. V sokolovském parku Bohemia nebo v areálu Baníku si může nejen zaběhat, ale i zacvičit. K vhodnému sportovnímu oblečení stačí už jen dvě věci. Za prvé je to vlastní hmotnost cvičence a za druhé chuť se hýbat. Město otevřelo dvě nová hřiště s pevným cvičebním nářadím pro tak zvaný street workout. To je trénink pod širým nebem podle zásad kalisteniky, tedy s vlastní tělesnou vahou.
Město bude střežit více kamer, co ale s městskou policií?
Kraslice – Ulice Kraslic bude střežit více kamer. Město získalo dotaci 348 tisíc korun na nákup hned tří. Díky tomu se zmodernizuje současný kamerový systém s počtem pěti kamer. Radnice si od jeho rozšíření slibuje větší bezpečí v ulicích. Uzavřena ale stále není otázka zřízení městské policie. Místostarosta Kraslic Otakar Mika jednoznačně říká, že jen více kamer v ulicích je málo. Město koupí z dotace tři kamery. Dvě budou instalovány napevno, další je mobilní. Záznamy bude vyhodnocovat státní policie.
Ohrožuje Dlouhou stoku nešetrná rekonstrukce?
Sokolovsko – Je unikátní technická památka v ohrožení? Na nešetrnou rekonstrukci historické Dlouhé stoky upozornil občanský aktivista Petr Oškera z Lokte. Těžká technika podle něj necitlivě odstraňuje historické části konstrukce kanálu, a památce tak hrozí nevratné poškození. Na jeho popud do Krásna, kde opravné práce probíhají, dorazila Památková inspekce Ministerstva kultury i pracovníci loketského Národního památkového ústavu. Podle jeho ředitele Tomáše Karla však není důvod k obavám.
Stovky lidí bojují peticí za záchranu stanice pro zvířata, Drosera se v Bublavě jen přemístí
Bublava – Stovky lidí se podepisují pod petici za záchranu Záchranné stanice handicapovaných živočichů Drosera v horské Bublavě na Sokolovsku. Podpisovou akci rozjeli obyvatelé Bublavy jako protest proti rozhodnutí zastupitelů, kteří stanici vypověděli nájemní smlouvu. Drosera má pozemky opustit do začátku června. Obec argumentuje tím, že Drosera soustavně porušovala nájemní smlouvu, například při budování přípojky elektřiny neměla potřebná povolení, údajně načerno stavěla i některé stavby.
Bývalý ředitel loketských lesů měl zpronevěřit 240 tisíc
Loket – Bývalý ředitel Loketských městských lesů Pavel Scheuer měl zpronevěřit téměř 240 tisíc korun. Peníze měl inkasovat při proplácení pojistného za služební auta, mezi něž opakovaně zařadil i svůj osobní vůz. Obvinění si Scheuer od policie vyslechl v úterý. Sám ale svoji vinu popírá a obvinění označil za účelový postup, který ho má zdiskreditovat. Hrozí mu až osm let za mřížemi.
Osobností Sokolova se stal Vladimír Bružeňák
Sokolov – Na Osobnost Sokolova byl Vladimír Bružeňák nominován poněkolikáté. Ale teprve letos to vyšlo. Historikovi a pedagogovi sokolovského gymnázia se podařilo spojit zaměstnání se svým koníčkem. Učí totiž češtinu a dějepis. Ve svých posledních publikacích mapoval například poslední dny druhé světové války na Sokolovsku. Je také spoluautorem knihy o lágru v Jindřichovicích s ostatky hlavně srbských, ale také ruských a italských vojáků. Na své studenty nedá dopustit a říká, že o moderní dějiny mají velký zájem. Řídí se vlastním rozumem, instinktem a fakty.
Sice s problémy, ale už se dláždí
Loket – První etapa vydláždění pěší zóny v historickém centru Lokte začíná. Dojde k tomu po průtazích s rekonstrukcí a výstavbou kanalizace, kde město narazilo na několik problémů. Vizí radních by do budoucna bylo nově vydláždit kompletně celé náměstí. To by ale vyžadovalo mnohem rozsáhlejší investici.
Držitelé Křesadla přinášejí naději
Sokolov – Žijí a pracují na odlišných místech, v různých oborech a odvětvích, předávají lidem kolem sebe rozdílná poselství. A přesto mají mnohé společné. I letos se v sokolovském klášteře předala pětice Křesadel ocenění pro ty, kteří nad rámec svých pracovních povinností dělají něco pro druhé. Letos Křesadly porota ocenila pomoc handicapovaným, lidem ze sociálně vyloučených skupin, ale třeba i usilovnou práci na rozvoji regionu.
Pojďte se hýbat, burcuje radnice děti, dospělé i seniory
Sokolov – Studentské zastupitelstvo v Sokolově přišlo s myšlenkou, jak rozpohybovat doslova celé město. Chtějí zvednout mládež od počítačů i takzvané gaučové sportovce od televize. Vedení města se jejich nápad líbil a rozjelo akci, která nemá v regionu obdoby. Do týdne sportu nazvaného Sokolov v teniskách, pořadatelé zapojili i seniory a tělesně postižené. Na své si přijdou i trénovaní sportovci. Pro ty je, jako vyvrcholení celého týdne, připraven čtvrtmaraton.
Investor nabídne zahrádkářům parkování u nové výrobní haly
Kraslice – Investor, který v blízkosti hraničního přechodu v Kraslicích postavil nové výrobní prostory, nabídne vlastní parkoviště k užívání tamním zahrádkářům. Ti si stěžovali, že po výstavbě nové příjezdové komunikace, která vede podél celé zahrádkářské kolonie až právě k firmě, nemají kde parkovat a auta musejí nechávat na parkovišti pod lyžařským vlekem. Auta teď nechávají stát i na nové silnici. Mají ale obavy, aby je nepokutovali policisté.
Nový depozitář za miliony naplní cenná sbírka
Loket – Tisíce sbírkových předmětů neustále putují na hrad Loket. Většina historických exponátů je ale zatím ještě zabalená a čeká na dokončení výstavby nového depozitáře, kam budou následně uloženy. Přesto si část z celkem 8500 předmětů z takzvané Loketské sbírky mohou návštěvníci už prohlížet.
Z Ohře znělo hlasité Ahóóój!
Sokolovsko – Hlasité Ahóóój znělo na řece Ohři. Pozdrav vodáků dával tušit, že po zimě se o slovo hlásí vodácká sezóna. Řeku Ohři odemkli vodáci v sobotu doslova ve velkém. Na vodu se spustili v Sokolově hodinu po poledni a zhruba za dvě hodiny dopluli do Lokte, kde se v malebném prostředí loketského amfiteátru pod historickým hradem zúčastnili slavnostního odemykání Ohře. A chopila se toho opět víla této řeky.
Drsný závod Bahňák zdolá letos rekordní počet závodníků
Sokolov – Rekordní počet závodníků vyrazí na téměř dvoukilometrovou trať extrémního závodu Bahňák, který se uskuteční v sobotu 17. května v Jižním lomu u Sokolova. Celkem to bude 700 dospělých a 100 dětských závodníků, co se vrhnou vstříc obtížným překážkám a kluzké bahenní lázni. ⋌(jid)