Hranici 100 tisíc návštěvníků překonal hrad o měsíc dříve

Loket – O měsíc dříve než loni letos uvítal hrad Loket stotisícího návštěvníka. Zatímco vloni hradní bránou jubilejní návštěvník prošel až 26. prosince, letos kulaté číslo ve statistice naskočilo už na konci listopadu. Stotisící vstupenku na hrad zakoupili manželé Dragan a Milena Hoxhovi s kamarádkou Danou Breburdovou, kteří do Lokte dorazili z Prahy.

Z vánočního stromu začaly létat ohně, lidé zaplnili náměstí a s napětím rozsvěcení sledovali

Kraslice – Zaplněné náměstí T.G.M. v centru Kraslic sledovalo slavnostní rozsvěcení vánočního stromečku. A to doslova s napětím. Město ve spolupráci s místním ohňostrůjcem totiž připravilo něco naprosto netradičního. Před samotným rozsvícením totiž ze stromečku začaly létat ohnivé záblesky ze speciálních pyrotechnických fontán. Na závěr se na špici rozzářila vánoční hvězda. Když se pak na nebi rozsvítila ohnivá koule, ve stejný moment se rozsvítil i vánoční strom a lidé bouřlivě tleskali.

Před povodní bude Chodovské varovat nový systém, pošle SMS

Chodov – Zase o něco lépe je na případnou velkou vodu nachystaný Chodov. Sbor dobrovolných hasičů totiž v těchto dnech testuje lokální varovný systém, který by měl dát včas vědět, kdyby se hladina chodovských potoků začala zvedat. O povodňové vlně by prostřednictvím SMS zprávy od nového roku mohl informovat například i obyvatele domů v záplavových oblastech.

V Sokolově bude vysoká škola pokračovat

Sokolov – Karlovarský kraj má zájem o pokračování činnosti odloučeného pracoviště Západočeské univerzity Plzeň v Sokolově. Inicioval proto společné setkání se zástupci Západočeské univerzity Plzeň, města Sokolov, ISŠTE Sokolov i Krajské hospodářské komory. Účastníci jednání se shodli na tom, že by univerzita pro příští akademický rok mohla uchazečům o vysokoškolské studium nabídnout nový obor technického směru.

Darujme teplo. Na Ukrajinu ho šlo už půl tuny

Sokolov – Na začátku byla snaha vyjádřit nějak soucit k lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Olga Glajchová, sama původem z Ukrajiny, nakonec dokázala zorganizovat unikátní projekt, který pro zasažené oblasti zajistil už více než půl tuny oblečení, obuvi a lůžkovin. Do projektu Darujme teplo se může zapojit každý.

Nemáte parkovací místo? Postavte si vlastní

Sokolov – Někteří ze zoufalých sokolovských řidičů si dokázali poradit se zřejmě největším problémem ve městě. Jde o parkování zejména na sídlištích, kde je kritický nedostatek míst. Ta stávající si rezervovat nelze, a tak vymysleli způsob, jak problém vyřešit. Vybudovali si parkovací plochy sami. Občas nabídne řidičům nějaké východisko sokolovská radnice, ale jsou tací, kteří si dokážou poradit sami. A všímají si toho i ostatní a ihned se obracejí na sokolovskou radnici.

Stovky lidí nenačipovaly psy. Čekají je pokuty

Sokolov – Po domluvách přijdou na řadu zřejmě pokuty. Komu? Neukázněným majitelům psů v Sokolově. Povinnost mít očipovaného psa platí v Sokolově dva roky. Město na tento úkon dokonce přispívá pětistovku. A přesto se najde téměř 400 pejskařů, kteří vyhlášku ignorují.

Handicapovaní si otevřou bistro

Sokolov – Odmítavý postoj společnosti vůči lidem s jakoukoliv odlišností a také vysoká nezaměstnanost v regionu Sokolovska. To jsou jedny z nejhlavnějších důvodů, proč nemohou lidé s mentálním postižením sehnat práci. Změnit to chce společnost Dolmen, o.p.s., Agentura pro chráněné bydlení. Ta pomůže s vytvořením, ale také udržením 11 pracovních míst pro postižené lidi. Po ročním kurzu, kdy skončí udržitelnost projektu, si musejí klienti vydělat na sebe i na pronájem. Kde? V nově vznikajícím bistru.

Mikulášská jízda bývala pro 50 lidí. Dnes jich jezdí tisíce

Hřebeny – Když pořadatelé dnes již dvacátého ročníku Mikulášské jízdy vypravili historický motorový vláček poprvé, netušili, že o pár let později půjdou jízdenky na dračku po stovkách. Motorák časem nahradila parní lokomotiva, a z akce pro pár desítek lidí se během dvaceti let stala největší akce svého druhu v celé republice, kterou každý rok navštíví na tři tisíce lidí, především rodin s dětmi. A co je na Mikulášskou láká? Kromě historické lokomotivy je to vůbec největší koncentrace pekel v regionu. Po cestě jich totiž návštěvníci navštíví hned několik.

Slibovaný stacionář bude o rok později a jinde

Sokolov – Zkazili Vánoce nám i našim handicapovaným dětem. Shodili veškerou naši iniciativu. Musel jsem odejít z jednání, bylo mi špatně. Takováto ostrá slova padala z úst rodičů postižených dětí. Směřovala na vedení sokolovské radnice, které změnilo rozhodnutí svých předchůdců zřídit pobočku denního stacionáře Mateřídouška v chráněných dílnách Zdraposo. Vedení sokolovské radnice to zase až tak tragicky nevidí a tvrdí, že se místo pro děti určitě najde. A za pravdu jim nakonec muselo dát i vedení Mateřídoušky, které původně nešlo pro ostrá slova také daleko.

Unikátní publikace o umění představí i zapomenuté krásy

Sokolov – Světlo světa ve čtvrtek v podvečer spatřila ojedinělá publikace, která na téměř devíti stech stranách mapuje umění, památky a umělce na Sokolovsku do roku 1945. Kniha, jejíž tvorbě autoři Vladimír Prokop a Lukáš Smola věnovali několik let svých životů, obsahuje téměř 5000 obrazových materiálů a často odhaluje unikáty, které doposud nikdy nebyly zdokumentovány. Publikaci autoři slavnostně pokřtili před zraky přeplněné auly sokolovského gymnázia.

Správce komunikací zaplatí milion za chybu v tendru

Kraslice, Karlovarský kraj – Pokutu ve výši jednoho milionu korun musí zaplatit Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje. Sankci jí uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za porušení zákona o veřejných zakázkách v souvislosti se zadávacím řízením na výstavbu silničního průtahu Kraslicemi. Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj pokutu potvrdil.

Mirákl fotil kalendář, výtěžek půjde na charitu

Sokolov – I v době maximálního tréninkového nasazení před mistrovstvím světa myslí tanečnice Miráklu i na charitu. Zapojily se do focení kalendáře Jany Mensatorové, který kombinuje ženskost tance a mužnost hokeje. Výtěžek bude věnován na podporu Krajského dětského domova pro děti do 3 let. „Tanečnice Miráklu nafotily společný kalendář s hokejisty HC Energie. Na pořízení snímků si našly čas i v době náročné tréninkové zátěže, kterou v období před mistrovstvím světa mají," prozradila vedoucí a choreografka úspěšného tanečního souboru Andrea Burešová.

Lidé z Bublavy budou pít vodu z Německa, ušetřily se miliony

Bublava – V horské Bublavě byl včera zahájen provoz nového přivaděče pitné vody. Obec se přitom napojila na vodovod ze sousedního německého města Klingenthal. Díky tomu se investiční akce výrazně zlevnila. Zahájení provozu přivaděče je první etapou výstavby obecního vodovodu, který dosud tamním obyvatelům chyběl. Vodovod se měl stavět při výstavbě akvaparku ze státních dotací. Po něm však zbyly milionové dluhy, kvůli kterým se život v obci doslova zastavil, neboť obec vrací vysoké dotace.

Kvůli projektům má Sokolov schodkový rozpočet

Sokolov – Sokolov bude mít příští rok schodkový rozpočet, a to o 63 milionů korun. Stane se tak zejména kvůli velkým letošním projektům, jako je rekonstrukce koupaliště, čistírny odpadních vod či oprava ulic na Vítězné. Sokolov bude mít v roce 2015 schodkový rozpočet s příjmy 607 milionů a výdaji 670 milionů korun. A jak ztrátu město pokryje? Přebytkem hospodaření z letošního roku a překlenovacím úvěrem na předfinancování dotovaných projektů.

Strážníci chtějí spolupracovat a společnými projekty ušetřit

Sokolov – Strážníci ze Sokolova, Chodova, Karlových Varů a Ostrova začnou spolu oficiálně spolupracovat. Už příští rok chtějí vše zpečetit i písemně. Smyslem má být řešení společných problémů podobnými projekty. Přizvat ke spolupráci chtějí také Cheb. Podle velitele Městské policie Sokolov Petra Kubise tím všichni zúčastnění ušetří. Důležitá je podle něj i vzájemná výměna zkušeností. První setkání již proběhla, v příštím roce budou pokračovat. V roce 2015 chystají strážníci také jeden z velkých projektů.

Drogy schovali ve skrýších

Kraslice – Drogy za čtvrt milionu korun zajistili policisté v tržnici v Hraničné u Kraslic na Sokolovsku. Vietnamci je měli ukryté v důmyslných skrýších. Policejní vyšetřování přitom ukázalo, že drogy se na tržnici prodávají už roky. Policisté se psy speciálně vycvičenými na hledání drog podnikli na tržnici tento týden rozsáhlou razii. Na místě zadrželi dva Vietnamce ve věku 28 a 35 let. Ti během dvou let prodali buď v samotných stáncích, nebo v blízkosti tržnice až půl kila pervitinu, a to ve stovkách dávek.

Koledy se zpívaly v Kraslicích i v Oloví. Vykouzlily vánoční romantiku

Kraslice, Oloví – Poletující vločky sněhu, rozzářený vánoční stromek, vůně svařeného vína a desítky nadšených dětí, zpívajících oblíbené vánoční koledy, orchestr. Přesně tak to vypadalo na náměstí v Kraslicích a Oloví. Celorepublikový projekt Česko zpívá koledy tu přilákal dohromady asi tři stovky lidí.

Bezdomovci mají azyl i doktora

Sokolov – Bezdomovci si libují, že prozatím ještě neudeřily třeskuté mrazy, a mohou tak složit hlavu, kde se dá. Přesto je na ně připravena Pomoc v nouzi, Armáda spásy, azylové domy či města. Ti všichni se o bezdomovce během zimy starají. A nejen oni. Například v Sokolově lidi bez přístřeší pravidelně navštěvují i lékaři.

Se zdevastovanými domy u nádraží město nic nezmůže

Sokolov – Se zdevastovanými domy u vlakového nádraží město nemůže nic dělat, protože jsou soukromé. Takovou odpověď dostali lidé, kteří jsou nespokojení se stavem nemovitostí, které podle nich dělají městu ostudu. Navíc jsou domy to první, co cestující při příjezdu do Sokolova vidí. Jde o směr z Karlových Varů. Směrem od Chebu stávaly též nevzhledné sklady. Dnes je zde možno vidět moderní dopravní terminál.

Mirákl znovu slaví úspěch. Z mistrovství světa má stříbro

Sokolov – Malým tanečnicím z Miráklu se opět podařilo zabodovat v celosvětové konkurenci. Dětská kategorie s vystoupením Rockové panenky dokázala na mistrovství světa v Polsku vybojovat vicemistrovský titul a s ním i stříbrnou medaili. Do finálových bojů ale postoupily i další kategorie sokolovské taneční skupiny. Mirákl tak opět upevnil svou pozici ve světové taneční špičce.

Zánik záchranné stanice je zažehnán

Bublava – Opuštěné voliéry, pusto a prázdno. Tak to v současné době vypadá v Záchranné stanici handicapovaných živočichů Drosera v horské Bublavě na Sokolovsku. Jediné zařízení svého druhu v Karlovarském kraji čeká velké nedobrovolné stěhování. Obec po vzájemných sporech vypověděla stanici smlouvu a její správce tehdy nevyloučil konec činnosti. Vše je ale zažehnáno a stanice se přemístí na nové, ještě rozsáhlejší pozemky. Drosera tak na Bublavě zůstane. Pomoc nabídl místní podnikatel, který za symbolickou korunu ročně pronajal Droseře pozemek o rozloze pět tisíc metrů čtverečních.

Účet Sokolova za likvidování černých skládek: Sto tisíc ročně

Sokolov – Černé skládky v Sokolově jsou neustálým problémem a občané se permanentně obracejí na sokolovskou radnici se žádostí o jejich likvidaci. O odvoz po nepořádných občanech se starají Sokolovské technické služby (SOTES). A stojí je to 100 tisíc ročně. Tyto peníze by přitom mohly využít na zvelebování města.

I konec lidského života může být důstojný

Sokolov – Mnoho lidí na sklonku života by chtělo důstojně dožít v domácím prostředí. Mnohým se to díky příbuzným podaří. Stojí to však nemalé úsilí jak fyzické, tak psychické. Právě těmto lidem by chtěl od příštího roku vyjít vstříc Sokolov, a to mobilním hospicem. Zajímavostí je, že začne z jiného směru než ostatní města.

Sokolov bude trhy na náměstí provozovat sám

Sokolov – Ušetřit peníze pro město a zároveň zvednout úroveň trhů na náměstí Budovatelů. Přesně to chce od příštího roku město Sokolov. Vedení sokolovské radnice se rozhodlo od ledna vzít pod svá křídla pořádání trhů na náměstí Budovatelů. Doposud je provozovala soukromá firma z Plzně, která městu účtovala 200 tisíc korun ročně. Od nového roku by trhy měl mít na starost městský dům kultury.

Neshody v Josefově, starosta po 23 letech ve funkci skončí

Josefov – Po 23 letech zřejmě od nového roku čekají vedení Josefova změny. Dlouholetý starosta Ladislav Čížek se totiž po neshodách v zastupitelstvu rozhodl na svou funkci jen pár měsíců po komunálních volbách rezignovat. Zastupitelé tak zřejmě hned v lednu budou muset volit nového starostu.

Jak oživit skomírající náměstí? Novou nadějí jsou čtenáři

Sokolov – Projekt a sehnat desítky milionů korun. O to se bude snažit město Sokolov v příštím roce, aby mohlo přestěhovat městskou knihovnu ze zámku do objektu bývalé drogerie na Starém náměstí. Ten získal Sokolov od Karlovarského kraje směnou za pozemky. Pokud vše vyjde, může se v roce 2016 začít se stěhováním. Vedení radnice si od přestěhování slibuje i oživení Starého náměstí.

Pohotová Kája zachránila život svému bratru Mirkovi

Sokolov – Jedenáctiletá Karolína Ševčíková ze Sokolova pomohla se záchranou svého bratra, dvojčete, který je epileptik. Mirek upadl do epileptického šoku a během půlhodinového dramatu si vybavuje jen útržky. Mimo jiné to, že mu sestra pouštěla jeho oblíbenou písničku a ukazovala barvy, aby udržela jeho pozornost. Chtěl jí za to poděkovat, a tak ji navrhl na Cenu Michala Velíška za záchranu lidského života.

Kraslice omezily provoz barů a restaurací v ulici 5. května

Kraslice – Zastupitelé města zareagovali na stížnosti obyvatel z kraslické ulice 5. května a okolí. Těm vadila zejména hlasitá hudba a potyčky hostů u zdejších provozoven. Zastupitelé proto přijali usnesení, ve kterém omezují provozní dobu tří podniků v ulici. Podnikatelé to však berou jako diskriminaci. Na základě hlasování Zastupitelstva města Kraslice bylo stanoveno, že zábavní podniky v ul. 5. května budou muset mít otevírací dobu od pondělí do čtvrtka do 23 hodin a v pátek plus víkendy maximálně do půlnoci. To se ovšem nelíbí zdejším podnikatelům.

Opuštění psi oslavili své Vánoce

Boučí – Na ranči Vránov nedaleko Sokolova bylo v sobotu živo, psi ze zdejšího útulku totiž slavili Vánoce. A lidé z regionu na ně nezapomínají. Svědčily o tom dárky, které snad každý z nich přinesl zdejším opuštěným zvířatům. Byly mezi nimi granule, dečky, vodítka, kosti nebo piškoty. Jednalo se již o třetí Psí Vánoce a zájem lidí je obdivuhodný.

Slíbený skatepark v Sokolově letos nebude. Stavba se protáhne do jara příštího roku

Sokolov – Po nových rampách se měli sokolovští skejťáci prohánět už letos na podzim. Rekonstrukce skateparku pod zimním stadionem se však protáhne až do příštího jara. Mohou za to opakovaná výběrová řízení na dodavatele. Obnova skateparku vyjde na 4,432 milionu korun. Výše zmíněná dílčí rekonstrukce je součástí velkého projektu modernizace městských sportovišť.

Lidé se bouří a volají: Kácení příměstského lesa nechceme

Habartov – Příměstský les v Habartově je místem, kde mnozí místní strávili kus svého dětství a nyní chtějí podobné zážitky předat i svým dětem. V posledních letech však napříč lesem postupuje kácení za účelem těžby dřeva a příroda z blízkosti města pomalu mizí. S tím ale Habartovští nesouhlasí, proti kácení lesa vznikla dokonce petice. Vedení města už přislíbilo, že podnikne kroky vedoucí k zastavení kácení.