MHD lze platit mobilem
Sokolov – V trafice jízdenky nemají, kasička nevrací, řidič nemá mince na rozměnění. Časté výtky cestujících na MHD v Sokolově mohou být minulostí. Od 1. června začne v Sokolově s novým jízdním řádem platit i nová služba cestujícím. Zaplatit lze mobilním telefonem, a to hned dvěma způsoby.

Na kostele visí obří Putin
Sokolov – Co to má znamenat? Taková byla reakce většiny Sokolovských na obří plakát, zobrazující ruského prezidenta Vladimíra Putina s knírkem ve stylu Adolfa Hitlera, na kostele na Starém náměstí. Plachtu tam vyvěsila skupina sokolovských občanů v souvislosti s tradiční prvomájovou akcí komunistů, která od rána na náměstí probíhala. „Je to vyjádření názoru na postup Ruské federace na Ukrajině, ruskou anexi Krymu a postoj komunistů k těmto událostem," vysvětlil Miroslav Balatka, který se na vyvěšení podílel.

Našli stovky rostlin konopí
Kraslicko – Velké překvapení čekalo na policisty při domovní prohlídce u sedmatřicetiletého muže z Kraslicka. Policisté měli sice podezření, že muž doma pěstuje marihuanu, ale množství sklizené i pěstované rostliny je překvapilo. Kriminalisté při domovní prohlídce nalezli nejprve různé chemikálie a příslušenství k pěstování marihuany. Překvapení na ně však čekalo v prostorách sklepa a také v garáži.

V Josefově byli lidé svědky krutého inkvizičního procesu
Josefov – Návrat do hlubokého středověku zažili ve středu večer obyvatelé Hřeben a Josefova. Pálení čarodějnic tu totiž tradičně není jen o postavení hranice a symbolickém zapálení panenky. I letos tak mohli být návštěvníci svědky nefalšovaného inkvizičního procesu. Role hlavního padoucha krutého inkvizitora se bez váhání zhostil sám josefovský starosta Ladislav Čížek.

Bagry v pěší zóně připravují podnikatele o tržby
Loket – Protahování prací na opravě pěší zóny v Lokti trápí místní podnikatele. Hluk, prach a zápach z kanalizace odrazují turisty od návštěvy pěší zóny, kde své obchůdky provozují. Přicházejí tak v začínající sezoně o jediný zdroj zisků. Podle podnikatelů tak hrozí, že další z mála zbývajících provozoven budou muset náměstí opustit.

Torzo krytu civilní obrany konečně zmizí
Sokolov – Obyvatelé sídliště Vítězná a zejména řidiči zde parkující mají naději na snazší parkování. Na konci tohoto měsíce se začne stavět v místech nedokončeného krytu civilní obrany. Investor kromě stavby nemovitosti slíbil i plochu na parkování. V těchto dnech se betonové torzo zaváží hlínou. Investor zde má zájem vybudovat provozovny a nad nimi byty. V minulosti to několikrát vypadalo, že objekt koupí soukromý investor, ale nakonec vždy z dohody sešlo.

Mentálně postiženým Sokolov peníze nepošle. Dal jim byty
Sokolov – Agentura pro chráněné bydlení Dolmen narazila při žádosti o peníze. Chtěla po Sokolovu příspěvek ve výši 150 tisíc korun. Rada města a zastupitelé žádost odmítli. Jako argument uvádějí, že Sokolov poskytl kraji pro Dolmen osm bytů pro jejich klienty s tím, že po nich v budoucnu nebudou žádat finance. Dolmen se brání a tvrdí, že před lety se o projektu jednalo o nich bez nich.

Tanečnice z Miráklu přivezly z mistrovství Čech zlatý hattrick
Sokolov – Sezona tanečních soutěží je v plném proudu a pro sokolovský taneční soubor Mirákl zatím více než úspěšně. Z víkendového mistrovství Čech České taneční organizace v dětské věkové kategorii si tanečnice dovezly hned tři zlaté medaile. Potvrdily tak své úspěchy z regionálního mistrovství v Plzni.

Mrazivý květen, padlo čtyřicetileté minimum
Sokolovsko – Jarní počasí si s námi doslova zahrává. Svědčí o tom teploty uplynulých dní. V neděli naměřila klimatologická stanice v Šindelové rekordní ranní mráz minus 8,4 stupně Celsia. Podle provozovatele stanice Rudolfa Kovaříka jde o čtyřicetileté minimum. Západ Čech tak byl v neděli nejchladnějším místem v republice.

Jižní lom: Nejdříve doly, pak voda a arboretum, nyní park
Sokolov – Zanedbaná plocha v severní části Sokolova se promění v odpočinkový areál. Proměna bude stát zhruba devět milionů korun. Jde o bývalý Jižní lom na okraji města. Území, které bylo nejdříve zaplaveno a poté využíváno jako arboretum, leží nyní ladem. Právě budovaný obchvat Sokolova rozdělí Jižní lom na dvě poloviny.

Na řeku Ohři vyplula vyhlídková loď, pod hradem vozí výletníky
Loket – Nechat se unášet scenérií říčního meandru a při vyhlídkové plavbě po řece Ohři obdivovat hradby středověkého hradu v Lokti. Takový zážitek si mohou dopřát výletníci, kteří se v následujících měsících vypraví do tohoto historického a turistického města. Od začátku května tu totiž o víkendech začala fungovat lodní doprava.

Chceme větší bezpečí v ulicích, vzkazuje 500 lidí v Kraslicích
Kraslice – „Chceme více bezpečí v ulicích a aby se nezapomínalo i na okrajové části města," to vzkazuje asi pět stovek lidí, kteří se v Kraslicích zapojili do podpisové akce. Reagují prý na sérii rodinných domů vykradených během posledních měsíců a na další krádeže. Požadují přitom i větší pořádek v samotném městě.

Jeroným získal dotaci 12,7 milionu
Sokolov – Dotace 12,7 milionu korun z Regionálního operačního programu Severozápad putuje do unikátního dolu Jeroným v Podstrání na Sokolovsku. Středověká šachta, která byla loni zpřístupněna veřejnosti, se díky dotaci dočká moderních vstupních prostor. Nový objekt tak nahradí stávající buňku, která ani nemá elektřinu či topení. Podle projektu vyroste u šachty pokladna, sociální zařízení, šatny, ale také sál pro výstavy nebo přednášky. Návštěvníci pak pohodlně zaparkují na novém parkovišti.

Kraj opět vyráží do boje proti bolševníku
Karlovarský kraj – Karlovarský kraj se opět pouští do boje proti výskytu invazních rostlin. Likvidaci bolševníku a dalších druhů rostlin budou firmy provádět od jara až do podzimu. Začátkem května vyrazily do terénu první pracovní skupiny, zajišťující jak mechanickou, tak zejména chemickou likvidaci bolševníku, který je nyní v optimální růstové fázi pro aplikaci herbicidů.

Náramek, který může zachránit život
Sokolov – Bezvládný senior či zdravotně postižený člověk ležící na zemi svého bytu, neschopen i několik dní zavolat si jakoukoliv pomoc. A pokud nemá příbuzné či známé, kteří ho navštíví a objeví, končí většina případů tragicky. Bohužel častý jev, zejména osamělých starších lidí. Tomu chce předejít projekt Městské policie v Sokolově. Prozatím deseti vytipovaným seniorům poskytne telefon a také náramek s nouzovým tlačítkem. Ten budou nosit lidé stále na ruce jako hodinky a v případě nouze stisknou červený knoflík a přivolají pomoc.

Smráká se nad hernami?
Kraslice – Smráká se nad hernami v příhraničních Kraslicích na Sokolovsku, nebo město jen omezí jejich provoz? Jasno v tom bude už příští měsíc. Zatím však nelze ani odhadnout, jak sedm heren, ve kterých je čtyřiapadesát videoterminálů a patnáct hracích automatů, dopadne. Speciální pracovní skupina předkládá dvě varianty řešení, a to herny nerušit a deklarací je donutit, aby zavedly kamerový systém u vstupu a v provozovně.

Manévry seniorů za volantem, strážníci jim nabízí kondiční jízdy
Sokolov – Za volantem se jistě prohání mnoho seniorů, kteří jsou lepšími řidiči než jejich mnohem mladší vrstevníci. Jsou však i tací, kteří ostatním řidičům ztrpčují život pomalou jízdou, nepředvídatelnými manévry či svou nerozhodností v silničním provozu. Pokud si to dokáží přiznat nebo si jen chtějí dokázat, že na tom nejsou až tak špatně, mají jedinečnou možnost. Městská policie Sokolov jim nabízí speciální kurz zdarma. Projektu dala název Senior v dopravě.

U kynologů řádil žhář, z klubovny jsou trosky
Březová – Měsíce práce nadšenců zhatil kynologům v Březové žhář. Jeho cílem se stala klubovna místní základní kynologické organizace, z níž po útoku zbyly jen ohořelé trámy. „Klubovnu vybudovali členové klubu vlastníma rukama. Shořel i karavan, který klubu nedávno darovalo město. Celkovou škodu jsme s policisty vyčíslili na 140 tisíc," řekla předsedkyně klubu Jana Bárová.

Piráty silnic v Sokolově začnou fotit radary soukromé firmy
Sokolov – Sokolovská radnice si pronajala od soukromé firmy radary na měření rychlosti. V těchto dnech probíhá jejich zkušební provoz. Chybí už jen nainstalovat dopravní značky upozorňující na měření rychlosti a může začít focení řidičů, kteří překračují padesátikilometrovou rychlost. Prozatím jsou radary ve dvou sokolovských ulicích.

Zbrzdí opravy loketské pěší zóny nález historického zdiva?
Loket – Opravy pěší zóny měly vrcholit umístěním zapůjčené kašny.V místě, kde měly stát její základy, ale dělníci objevili část historického zdiva. Navíc práce stále pokračují i v horní části pěší zóny, kde značně komplikují život podnikatelům. Navzdory všem komplikacím by ale pěší zóna měla být dokončena ve slíbeném termínu do konce května.

Most ve Svatošských skalách volá po opravě
Loket – Hojně využívaný most ve Svatošských skalách, který spojuje oba břehy páteřní cyklostezky podél řeky Ohře, pomalu, ale jistě dosluhuje. Město Loket tak zvažuje, že jej příští sezonu nechá opravit. Celková rekonstrukce mostu by ale pro městský rozpočet představovala přílišnou zátěž. Radní tak chtějí jednat o dotaci s Karlovarským krajem.

Zajistíme doučování, logopeda i psychologa, slibuje Sokolov
Sokolov – Rovnou šanci a příležitost. Tu chtějí dát v Sokolově všem školákům. Slíbené miliony od státu investují do školních psychologů, logopedů nebo na doučování. Lépe řečeno zaplatí se jimi výše uvedení specialisté či kantoři. Sokolov doposud dával ze svého rozpočtu 300 tisíc korun na školního psychologa.

Jsou to ještě děti, ale už umí zachránit životy
Sokolov – Sokolovský oddíl Vodní záchranné služby Českého červeného kříže (VZS ČČK) si nemůže stěžovat na nezájem mladých záchranářů. Ve svém oddíle jich má na osmdesát. Někteří z nich změřili v sobotu své síly v plaveckém bazénu. Konaly se zde totiž závody dětí a mládeže z celé České republiky.

Kozlík se toulal po šachtě. Hledá majitele
Sokolovsko – Kuriózní případ řeší záchranná a odchytová služba pro zvířata Petra Prokeše. Bezpečnostní firma střežící důl Jiří ve Vintířově jí oznámila, že chytili kozlíka a uvázali ho k bráně závodu. Zpočátku úsměvný případ se změnil v nekonečné telefonování, cestování a shánění ubytování pro zvíře. Nakonec se to podařilo až ve Staré Roli na Karlovarsku, a to v jezdeckých stájích. Šampion dostihových oválů však zřejmě z kozla nebude, a tak dočasní poskytovatelé azylu hledají pro kozlíka nový domov.Najde kozel na snímku svého majitele?

Eurovolby na Sokolovsku jednoznačně pro ANO 2011
Sokolovsko – Volby do Evropského parlamentu ovládlo na Sokolovsku ANO 2011, které získalo 22,70 procenta hlasů. Druhá skončila ČSSD s 15,37 procenta, třetí KSČM (13,74 %) a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN (10,12 %). ODS stejně jako u parlamentních voleb propadla a obdržela jen 5,58 % hlasů. Zveřejněné výsledky voleb potvrdily, že volby do Evropského parlamentu voliče netáhnou. Na Sokolovsku činila volební účast pouhých 11,93 procenta. V roce 2009 přitom přišlo k urnám téměř 20 procent voličů.

Zamořená obec, lidé skončili v evakuačních táborech
Vřesová – Desítky lidí skončily včera v evakuačních táborech narychlo vybudovaných v Chodově a Sokolově. Speciální autobus hasičů je tam svezl z obcí Vřesová a Stará Chodovská, kde hrozilo zamoření ovzduší jedovatými látkami. To po havárii z objektu SUAS ve Vřesové. Zásah a evakuaci figurantů cvičilo přes dvacet jednotek hasičů.

Spadla klec. Vykradače domů už dopadla policie
Kraslice – V policejních poutech skončila po více než půl roce dvojice zlodějů, která má v Kraslicích na Sokolovsku na svědomí nebývale velkou sérii krádeží a škodu za desítky tisíc korun. Společně vykrádali rodinné domy, garáže nebo chaty. Místní kvůli tomu dokonce sepsali petici za větší bezpečí ve městě. Podepsalo se pod ní pět stovek obyvatel.

Sokolov si bere rekordní úvěr 140 milionů, kvůli dotacím
Sokolov – Tak vysoký úvěr si Sokolov u banky ještě nevzal. 140 milionů si ale musí půjčit kvůli předfinancování investičních akcí z Regionálního operačního programu Severozápad za celkových 180 milionů. Rozdíl, tedy 40 milionů, dá Sokolov ze svého, konkrétně z přebytku hospodaření města v minulých letech. Úvěr, který vzešel z veřejné soutěže, ještě musí posvětit zastupitelé.

Pacienti se ze sklepa přesunou do moderních ambulancí
Sokolov – Pacienti a zdravotnický personál sokolovské nemocnice dostali nové moderní prostory. Ty jim zajistí mnohem větší komfort, ale třeba i soukromí, jako v případě mamografického vyšetření. V nově zrekonstruovaných ambulancích pavilonu C najdou klienti nemocnice kromě mamoscreeningu také ortopedické a chirurgické ambulance, ordinace pohotovosti pro děti i dospělé, neurologické a interní ambulance i sádrovnu. Přestavbu financoval Karlovarský kraj a přišla na 16,6 milionu korun. ⋌(jid)