Obce stojí za těžaři
Sokolovsko – Obcím na Sokolovsku se nelíbí plán vlády na zvýšení poplatku za těžbu nerostných surovin. Sepsaly proto deklaraci, ve které se jasně staví za těžaře ze Sokolovské uhelné. Firma je největším zaměstnavatelem v regionu a zároveň sponzoruje množství sportovních a kulturních aktivit. „Skokové zvýšení poplatků vážně poškodilo region, který patří mezi nejchudší v zemi," vysvětloval místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Sokolovská uhelná se podle něj věnuje nejen sponzoringu, ale připravuje průmyslové zóny. „Jako představitelé obcí jsme se cítili ohroženi změnami, které se chystají," tlumočil názor starostů Jakobec.

Ekologické miliony půjdou v Sedle na rekultivaci potoka
Staré Sedlo – Část z takzvaných patnácti ekologických miliard se podařilo „ukousnout" obci Staré Sedlo. Projekt revitalizace koryta Starosedelského potoka už má první fázi za sebou, druhou část za 17 milionů korun realizace teprve čeká. V obci se ale investuje i do dalších záležitostí. Rozsáhlými obnovami prochází například kanalizace a vodovody, úpravy čekají i městskou zeleň a veřejná prostranství.

Nový hřbitov světil farář poprvé v životě. Stojí v Březové
Březová – Farář Jiří Majkov spolu s generálním vikářem plzeňské diecéze Josefem Žákem stihli odsloužit za svůj život nespočet duchovních obřadů. V pátek ovšem zažili, stejně jako většina přítomných, premiéru. Tou bylo svěcení zcela nového hřbitova v Březové. Město se zhruba třemi tisíci obyvatel ho postavilo za bezmála 17 milionů korun. Ještě před vysvěcením evidovalo stovky žádostí občanů o kóje v kolumbáriu, kam chtějí přemístit své pozůstalé.

Lidi opět vystrašilo zemětřesení
Karlovarský kraj – Zhoupnutí jako na moři, cinkající nádobí a hlasité zadunění. Tak vypadalo další zemětřesení, které občany Karlovarského kraje překvapilo. Podle seismologů se mohlo opět jednat o samostatný otřes. Nevylučují však ani možnost, že tyto otřesy souvisí s těmi květnovými. Škody na majetku však hasiči ani policisté nezaznamenali.

Rockové sady nadchly fandy, neodradil je ani silný déšť
Kraslice – Tak to byl nášup. Dvanáct kapel, natěšení fanoušci, regionální skupiny a hvězdní Queenie. Takové byly sobotní Rockové sady v Kraslicích. Do městských sadů si našly cestu stovky příznivců rockové a metalové muziky. Těšit se podle pořadatele Jana Zmrzlého mohou i na další ročník.

Blíží se konec těžby. Města zvyšují úsilí a lákají investory
Sokolovsko – Až pět set pracovních míst by mohla Sokolovsku přinést případná dohoda s jedním z investorů v oblasti strojírenství. Další dobrou zprávou pro zaměstnanost v našem regionu je, že do konce letošního roku bude Sokolovsko představeno v Německu a Francii jako vhodná lokalita pro rozvoj chemického průmyslu. Zástupci města se totiž v čele s místostarostou Karlem Jakobcem zúčastnili veletrhu URBIS INVEST v Brně a obdobné akce ve Vídni, kde nabízeli plochy vhodné pro rozvoj pracovních příležitostí.

Známe minulost našeho města? Blog přibližuje historii Chodova
Chodov – Historické fotografie města, komentáře k dávno minulým i chodovské pověsti a legendy. Nepřeberné množství zajímavých informací lze najít na internetovém blogu, který si založil chodovský patriot a milovník historie Miloš Bělohlávek. Víme dost o městě, ve kterém žijeme? Známe historii ulic, po kterých chodíme? Ptá se student historie na Univerzitě Karlově.

Pacienti vytížené oční ambulance jsou v novém
Sokolov – Pacienti z celého kraje jistě uvítají modernější prostory očního traktu sokolovské nemocnice. Oční specialisty totiž navštíví až 250 pacientů denně, což je oproti letům minulým nárůst o 30 procent. Čekárny jsou větší, klimatizované. Ordinace moderněji vybavené a lidé při návštěvě ambulantního traktu budovy E již nebudou bloudit. V přízemí totiž přibyla recepce, ve které pacienty zdravotní personál spolehlivě navede, kam potřebují. Stavební úpravy stály zhruba 20 milionů korun a platila je firma Sokolovská uhelná, která nemocnici podporuje.

Systém Marushka hlásí radnici černé skládky i vandaly
Sokolov – Ohnutá lampa, která ohrožuje lidi. K tomu přiložená fotografie. Ulice Boženy Němcové a foto uraženého odpadkového koše. Dále vyfocené místo, z kterého si někdo dělá černou skládku. To vše posílají Sokolováci tamní radnici v nově zavedené aplikaci. Její poeticky laděný název je Marushka Photo. Město pak zanese místo do mapy, kterou si může každý prohlédnout na adrese mapy.sokolov.cz. Zároveň se zde zájemce dozví nejen lokalitu, ale stav, v jakém je místo hlášené občany, popřípadě jak město situaci vyřešilo. Aplikace je určená pro takzvané chytré telefony. Je v provozu právě rok.

Náramek může zachránit život
Sokolov – Již koncem tohoto měsíce vybere sokolovská radnice desítku seniorů, jimž poskytne zdarma náramek, který jim může zachránit život. Po již proběhlé kampani míří v těchto dnech do zdejšího kina krátký šot upozorňující na projekt. Náramek s nouzovým tlačítkem budou nosit lidé na ruce jako hodinky a v případě nouze stisknou červený knoflík. Tím přivolají pomoc. K dispozici dostanou i telefon. Projekt se jmenuje Pomoc v tísni.

Herny čekají důsledné kontroly
Kraslice – Herny v příhraničním městě Kraslice na Sokolovsku čekají důsledné kontroly. Právě od dnešního dne musí provozovatelé hracích automatů a videoterminálů začít dodržovat deklaraci, která jasně stanovuje, za jakých podmínek mohou být herny otevřeny. Pokud radnice zjistí nedostatky, hernu bez milosti uzavře.

Stále více lidí míří za prací do Německa. Pomáhají agentury
Kraslicko – Stále více lidí, zejména z Kraslicka, se místo na český úřad práce obrací na německé pracovní agentury v nedalekém Klingenthalu. Pokud se žadatel osvědčí, sežene práci prakticky ihned. Za poslední rok tam našlo uplatnění nejen mnoho mladých lidí bez praxe, ale i zkušených řemeslníků či odborníků. Německé agentury však upozorňují, že neberou každého. Uchazeč musí ovládat němčinu, vlastnit řidičský průkaz i auto a samozřejmostí je bezúhonnost.

Houbaři berou lesy útokem, nosí z nich napěchované koše
Sokolovsko – Lesy na Sokolovsku zažívají nájezdy houbařů. Začaly totiž doslova houbařské žně. A jen tak neskončí. Růstu hub totiž nahrává současný charakter počasí. „Vlhko a teplo jsou ideální kombinace," říká pozorovatel počasí ze Šindelové Rudolf Kovařík. Vegetační doba hub začala podle jeho slov mnohem dříve.

Kontroly umravňují kempaře v rezervaci
Přebuz – O stovky lidí více míří letos v létě do národní přírodní rezervace Rolavské vrchoviště v okolí Přebuze na Sokolovsku. V některých místech tam trpí vzácní a ohrožení živočichové i rostliny. Sdružení Rosnatka, které se tam stará o ochranu přírody, však letos hlásí, že návštěvníci mnohem méně drancují přírodu. Podle Rudolfa Kovaříka, který za Rosnatku rezervaci monitoruje, k tomu napomohly četné kontroly ze strany policie, lesníků, ochránců přírody, členů Rosnatky a také hasičů.

Vzácná madona, srdce hradu, se vrátila na hrad Hartenberg
Hřebeny – Na hrad Hartenberg se opět vrátila vzácná soška Madony. Na slavnostní mši ji v pátek v podvečer přivezl generální vikář plzeňské diecéze Mons. Josef Žák. Modlitbě přihlíželi a také zpívali lidé, kteří i v nepříznivém počasí zaplnili cikánský dvůr hradu. Před dvěma roky zde byl totiž vysvěcen základní kámen kaple, která bude obnovena. Nacházela se ve velkém paláci hradu a stávala v ní zmíněná soška.

Hala napěchovaná senem lehla popelem
Vřesová – Skladovací plechová hala napěchovaná balíky sena lehla o víkendu popelem ve Vřesové. Hořet začalo v pátek. Hasiči na místě operovali až do soboty. „První hlášení o zpozorovaných plamenech obdrželi hasiči na tísňovou linku krátce po desáté hodině. Skladovací hala stojí na kraji obce vedle bývalého areálu skleníků, kde již hasiči v minulosti několikrát zasahovali. V hale byly uskladněné balíky sena a také množství hnojiva," sdělil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Zákrok u zubaře lze zaspat
Sokolov – Dětský řev ve stomatologické ordinaci, pokousaný zubař či mdloby dospělých při kvílení zubařské vrtačky. Situace, které mnozí z nás prožili nebo alespoň o nich slyšeli vyprávět peprné, někdy až škodolibé příběhy. Následná návštěva zubaře se u podobných hrdinů poté odložila na neurčito. Pacienti, kteří se objednají u stomatologa v sokolovské nemocnici, o podobné zážitky přijdou. Celý zákrok mohou totiž prospat. Nutno dodat, že pojišťovny podobné věci nehradí.

Na motorkách se umíralo, na vině je vysoká rychlost
Sokolovsko – I když je motorkářská sezóna zatím zhruba ve své polovině, je zřejmé, že se letos na Sokolovsku zapíše do statistik černým písmem. Na motorkách se totiž opět umíralo. Další řidiči pak utrpěli vážná zranění. Jedna z posledních nehod, o které policisté informovali, se stala v Kaceřově. Sedmašedesátiletý řidič peugeotu tam přejel v mírné zatáčce do protisměru, kde právě projížděl o dva roky mladší motorkář na harleyi. Škoda? 120 tisíc.

Do knihovny přímo z obýváku. V Chodově půjčují e-knihy
Chodov – Vzít si na dovolenou třeba dvacet knížek, a přitom nevézt v kufru ani kilo navíc. To je sen každého správného knihomola. S chodovskou městskou knihovnou si ho už nyní může snadno splnit. Zařadila se totiž mezi několik málo knihoven v republice, které půjčují elektronické knihy. Stáhnout si je čtenáři mohou kdekoliv, kde mají přístup k internetu.

Na sídlišti se rozmáhají drogy, řešením mají být kamery
Nové Sedlo – Prodej drog v ulicích a mládež hrající si na mafii. Tak popisují situaci na sídlišti v Novém Sedle někteří místní obyvatelé. Rozmáhajícího se problému už si povšimla i radnice. Najít efektivní řešení je ale podle vedení města velmi složité. Pomoci by měla instalace kamerového systému, s níž se počítá v rozpočtu na příští rok.

Relax v centru města? Proč ne?
Sokolov – Husovými sady v centru Sokolova projdou denně stovky lidí. Je to oblíbená spojnice či zkratka do městských lokalit. Pokud ale nepočítáme dětské hřiště za plaveckým bazénem, tak se zde zastaví málokdo. To by se mohlo již brzy změnit. Město zde plánuje vybudovat relaxační zahradu. Celkové náklady tohoto projektu vyjdou na zhruba 1,4 milionu korun.

S přípravami další stavby silnice R6 je kraj nespokojen
Karlovarský kraj – Dokončení rychlostní silnice R6 z Karlovarského kraje do Prahy je stále otevřenou otázkou a spekulovat o nějakém termínu patrně nemá smysl. Podle hejtmana Josefa Novotného je momentálně největší komplikací příprava pozemků v trase silnice. Ta je údajně naprosto nedostatečná.

Někde hřeje topení, jinde peřina
Karlovarský kraj – Některé teplárny v Karlovarském kraji zahájily s předstihem topnou sezónu. Donutily je k tomu srpnové nízké teploty, které v noci na včerejšek klesly kvůli vyjasnění dokonce až na minus 3,8 stupně. Stalo se tak v meteorologické stanici Jelení. Letošní srpen se tak do statistik meteorologů zapíše jako rekordní.

Sníh a -3,8 stupně, to je letní srpen
Karlovarský kraj – Sníh v srpnu? Není to žádné sci-fi. Přesně tak mluví po neděli provozovatel klimatologické stanice v Šindelové Rudolf Kovařík. Sněhové vločky se totiž objevily na Božím Daru a také na Kraslicku. Srpnové počasí si s námi podle Kovaříka doslova hraje, a v noci na včerejšek dokonce padl teplotní rekord. Na Jelení (860 m n.m.) u Božího Daru naměřili díky vyjasnění 3,8 stupně Celsia, na stanici v Šindelové bylo ve dvou metrech 2,1 stupně.

Do oprav domu kultury za pět milionů se firmy nehrnou
Sokolov – Oprava hlavního vstupu do Městského domu kultury v Sokolově se zřejmě prodraží. Původně si město myslelo, že do akce investuje pět milionů korun a z přihlášených firem se vybere ta nejlevnější. Za těchto podmínek se však nepřihlásila žádná firma. Výběrové řízení se tak vypíše znovu, tentokráte je připraveno 7,5 milionu korun.

Jedni darují, druzí nakupují. Spokojení jsou všichni
Chodov – Dobročinný obchod Armády spásy funguje v Chodově už téměř tři čtvrtě roku. Za tu dobu se mnohé změnilo, princip jeho fungování ale zůstal stejný. Kdokoliv, kdo má zájem, si tu může nakoupit doslova za pár korun ať už oblečení či obuv, nábytek či domácí potřeby, dřevo na otop nebo takzvané recy-věci.

Obřího sumce tahal rybář z vody skoro hodinu, úlovek váží 42 kilo
Sokolov, Cheb – Kapitální úlovek si do své rybářské knížky zapsal devětašedesátiletý rybář Stanislav Vogl ze Sokolova. Když na Jesenické přehradě na Chebsku vyrazil na candáty, ani nepomyslel na to, že by mu na návnadu mohl skočit obří sumec. Toho s trpělivostí tahal z vody téměř hodinu.Sumec vážil 42 kg.

Slepé rameno řeky Ohře už nepáchne
Sokolov – Nevábné slepé rameno řeky Ohře plné odpadků a zapáchající kdoví čím je minulostí. Řeka má u Sokolova nové průtočné rameno po svém levém břehu. Lemují ho zpevněné břehy a po jeho hladině se vesele prohánějí labutě i s mláďaty. Je dlouhé 1,3 kilometru a jeho revitalizace stála zhruba 8,5 milionu korun. Při včerejší kolaudaci ho představili zaměstnanci Povodí Ohře. Stavba se kvůli souběžně stavěnému obchvatu města v těsné blízkosti neobešla bez problémů.⋌(jid)