Záchranná stanice handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě na Sokolovsku, která je jedinou svého druhu v Karlovarském kraji, zachránila během zimy desítky zesláblých a poraněných zvířat. Podle jejího správce Vladimíra Tomáše Smolíka se již situace díky úbytku sněhové pokrývky. „I když zima ještě neskončila, můžu už nyní říct, že byla náročná. Zvěř byla zesláblá a hladová. Denně jsme vyjížděli i dvakrát zakrmovat. Dále jsme vyjížděli k poraněným zvířatům,“ řekl Smolík s tím, že nejčastěji stanice ošetřovala právě dravce, konkrétně káňata a poštolky, které končily pod koly aut. „Ve sněhu si totiž nedokázali ulovit potravu, a tak se jejich zájmem stala rozježděná mršina na silnicích,“ pokračoval.

V péči zvířecích záchranářů skončila i srnka. „Byla zesláblá a hladová. Nakrmili jsme ji a počkali, až načerpá sílu. Pobyla u nás dva dny,“ uvedl správce. Stanice do včerejšího dne takto zachránila téměř třicítku živočichů.

Stanice však nezachraňuje pouze zvířata. Musí intenzivně shánět sponzory, aby měla na další chod. „Jsme velice rádi, že na naši činnost přispívají některá města a obce. Dostali jsme například finanční dar dvě stě tisíc korun od Nadace ČEZ, za které jsme nakoupili techniku a začali s výstavbou takzvaných prezentačních voliér. Díky nim si budou moci lidé zvířata, která jsou u nás v péči třeba i natrvalo, protože už nemohou být vypuštěni do volné přírody, prohlédnout přímo u vstupu. A právě tyto nové voliéry chceme letos dokončit. Potřebovali bychom vybudovat i nové zázemí,“ dodal.⋌