Stát se součástí Národní sítě stanic pro handicapované živočichy, o to usiluje bublavská záchranná stanice Drosera. Ta zatím funguje jako občanské sdružení. Ročně zachrání život až stovce živočichů. Od zařazení do národní sítě si slibuje větší finanční podporu.

Záchranná stanice handicapovaných živočichů v Bublavě, která je jedinou svého druhu v Karlovarském kraji, by například potřebovala vybudovat další zázemí pro zraněná zvířata. Letos se chystá postavit čtyři voliéry a prezentační klece pro jedince, kteří se kvůli svému handicapu už do přírody zpět nevrátí.

Připravuje se ale ještě mnohem rozsáhlejší projekt výstavby nového zázemí, kde by pro veřejnost sídlilo i infocentrum. „Jsme ve fázi příprav projektu. Poté se pokusíme sehnat dotaci,“ řekl správce záchranné stanice Vladimír Tomáš Smolík. Ten stál u zrodu myšlenky v obci stanici vybudovat. Je tam jak doma. „Míšo, nespi,“ zvolá správce na mývala, stejně jako na Rozárku, puštíka obecného, který byl vážně zraněn. Lidé ho dovezli až z Prahy. Zřejmě narazil do zdi. „Má hematom na hlavě a asi stěží se vrátí do přirozeného prostředí. Ve stanici tak zřejmě zůstane,“ říká Smolík.

Nejčastěji ošetřuje netopýry, poštolky, ale třeba i ježky a další dravce. Ti často mívají popáleniny od stožárů vysokého napětí. I tady se ale situace lepší, neboť provozovatel sítě investuje do ochrany ptactva. „Podle aktuální dohody s ochránci přírody chceme na ochranu ptactva věnovat v letech 2008 až 2013 ročně 20 milionů korun, což představuje v každém z pěti vytipovaných regionů částku přibližně 4 miliony korun,“ uvedl mluvčí skupiny ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka.

A právě od Nadace ČEZ získala bublavská stanice 200 tisíc korun na nákup záznamové a prezentační techniky. „Na darech jsme vysloveně závislí. Podporují nás i některá města a samotný Karlovarský kraj,“ doplnil Smolík. Stanice má i vlastní adopční program. Jednoho z dravců, který se už nemůže vrátit do přírody, si například adoptovala kraslická základní škola a přispívá třeba na jeho krmení.

Podle odborníků se v Česku podařilo vytvořit unikátní projekt. Ten představuje právě síť stanic pro handicapované živočichy, které od roku 1997 sdružuje právě Národní síť stanic pro handicapované živočichy. Na území Česka jich totiž funguje kolem třiceti. Pokud tak někdo najde poraněné zvíře, dostane se zvířeti takřka okamžitá odborná pomoc.