V takovém případě už bývá většinou pozdě a skončíte na dialýze. „U ledvin nemusíte mít žádné potíže, ale v laboratoři se při vyšetření krve a moči objeví daleko dříve, než začnete jakékoli příznaky hrozícího selhání mít,“ říká primář sokolovského dialyzačního střediska Jiří Vlasák. On i Světový den ledvin, který připadá na dnešek, tedy 14. března, tak upozorňují na důležitost prevence.

Lidé se o své ledviny nestarají, často přicházejí k odborníkům, až když je pozdě. „Vžil se termín ´pacient z ulice´ a asi 40 procent všech pacientů, kteří zahajují dialyzační léčbu, se na ni dostane tímto způsobem, tedy zcela bez přípravy. Světový den ledvin by měl připomenout, že lidé mají chodit na preventivní prohlídky,“ apeluje primář Vlasák. Podle jeho slov jde o základní vyšetření krve a moči, z nějž se dá zjistit, nehrozí-li ledvinám selhání. Častěji by na tyto prohlídky měli pak chodit lidé, kteří současně mají vysoký tlak, cukrovku nebo jinou chorobu. „Téměř milion lidí v České republice trpí diabetem. Výskyt tohoto onemocnění prudce stoupá a stejně tak i počet hypertoniků. U osob ve věku 25-64 let dnes vidíme hypertenzi u 40 % lidí. Její výskyt roste s věkem, takže ve věkové kategorii 55-64 let má hypertenzi již 72 % mužů a 64 % žen. Obě tato onemocnění přitom způsobují nevratné cévní změny na ledvinách,“ přidává nelichotivou statistiku primářka Petra Ronová ze společnosti Fresenius Medical Care, která zajišťuje dialýzu pro téměř 1700 pacientů.

Ilustrační foto
Po otevření Doubského mostu začne oprava mostu Kpt. Jaroše

V rámci této společnosti funguje i dialyzační středisko v Sokolově, které vzniklo v roce 1985 jako druhé v celých západních Čechách. Postupně se k němu v Karlovarském kraji přidala ještě střediska v Karlových Varech a Mariánských Lázních. Na sokolovské dialýze se zhruba 30 lidí, lékařů, sester, sanitárek, stará o přibližně 100 lidí, kteří dochází třikrát týdně na 4 až 6 hodin na hemodialýzu, a o zhruba 15 lidí, kteří podstupují takzvanou břišní dialýzu. „Kdybych chtěl na našem středisku něco vypíchnout, co děláme ve větší míře, tak je to právě břišní dialýza, kdy se pacientovi zavede do břišní dutiny hadička a on si doma dělá výměny sám,“ přiblížil primář Vlasák. K dialyzačnímu středisku patří i ambulance, kam míří pacienti, ještě než se dostanou na samotnou dialýzu.

Jak poznamenal primář Vlasák, ledviny jsou orgánem, který stárne rychleji než zbytek organismu. Vyšší věk je tedy jedním z rizikových faktorů. Dalšími pak jsou nejen zmíněné nemoci, ale také třeba kouření nebo nadměrné používání léků, zejména analgetik. A jak o své ledviny kromě preventivních prohlídek pečovat? „Měli byste sportovat. Aspoň třikrát týdně 20 minut submaximální zátěže. Dobrá je jízda na kole, plavání, běh nebo rychlá chůze. Dále si udržovat optimální váhu, dbát na dostatečný přívod tekutin, zvláště u seniorů. Důležitá je i životospráva bohatá na zeleninu, vitamíny. Všeobecně platí, co škodí srdci, škodí i ledvinám, protože srdce a ledviny jsou dvě spojité nádoby,“ radí primář Jiří Vlasák.

Aplikace v chytrém telefonu
Aplikace pomáhá rychleji úkolovat úředníky